A budapesti önkormányzatok a hivatali munka megerősítésére is fel szeretnék használni a világhálót. Ennek érdekében köztéri elérhetési pontokat telepítettek, elektronikus letölthető űrlapokat készítettek, illetve több száz számítógépet biztosítottak a szociális rászorulók, köztük a testi fogyatékosok részére – olvasható a magyarorszag.hu oldalain. „Célunk, hogy a közterületeken létesített eMagyarország-pontokon az internetezők a lehető legkisebb korlátozással használhassák a világhálót” – jelentette ki Kovács Kálmán informatikai miniszter a budapesti városházán, ahol Szász Domokos, a Fővárosi Informatikai Bizottság alelnöke a Budapesti Információgazdálkodási program eredményeiről is beszámolt. A pontokról egyelőre csak meghatározott portálokat lehet elérni, aminek részben az az oka, hogy technikailag egyelőre nem megoldott a netezési idő felhasználónkénti maximalizálása.
Újabb másfél ezer önkormányzat jut interneteléréshez
Az informatikai miniszter bejelentette, hogy 2005 tavaszáig szélessávú eléréssel látnak el 2350 önkormányzatot. Magyarország 3200 önkormányzata közül ugyanis ennyi rendelkezik saját intézménnyel, épülettel. Kovács Kálmán az igazi áttörést, az életminőséget, a versenyképességet javító valódi társadalmi használatot attól reméli, ha megindul az elektronikus szolgáltatások rendszere a hálózaton – írja a ma.hu az MTI-re hivatkozva. „Az önkormányzati szolgáltatások keretében idén 1565 település csatlakozhatott az internetre. A kisközösségeket segítő, úgynevezett eMagyarország hálózat kiépítését pedig eddig 980 településen kezdték meg” – jelentette ki az informatikai miniszter. Mint kifejtette, az önkormányzatok részére öt úgynevezett pilot programot indítanak a közeljövőben, aminek keretében a kistelepüléstől a régióközpontig terjedően kiépítik az elektronikus önkormányzati programokat. A közhálóprogram első szakaszában, 2005 végéig 7300, többségében oktatási intézményt kötnek rá az internetre. A program második részében kulturális, egészségügyi intézményeket és civil szervezeteket kapcsolnak a világhálóra. Az eMagyarország rendszer keretében különböző típusú közösségi internet-hozzáférési helyeket alakítanak ki. A teleházak mellett a kispostákon, az önkormányzati iskolákban, könyvtárakban, 130 felsőoktatási intézményben és hetven vasútállomáson alakítanak ki internetcsatlakozási pontokat.
Kecskemét csatlakozik eEurópához
Kecskemét város polgármestere, Szécsi Gábor október 31-én a városháza előtti téren adta át az ingyenesen használható, vezeték nélküli, szélessávú internet-hozzáférést biztosító berendezést. Az új szolgáltatással a város közelebb kerül ahhoz a nemzetközi célkitűzéshez, amely minél többeknek kíván lehetőséget teremteni a globális információs társadalomhoz való csatlakozásra. A szélessávú internetkapcsolat elterjesztése az eEurope 2005 terv egyik kiemelt célja.
Jelentősen növekedhet az internethasználat Magyarországon
A 2003-as év áttörést hozott a magyarországi internetpiacon, mivel az elmúlt évben olcsóbb lett az internetezés ára, illetve öt százalékponttal nőtt a világhálót használók aránya, elérve a 21,6 százalékot – közölte Simó György, az Axelero Internet Rt. vezérigazgatója. Hozzátette, hogy felmérések szerint az internethasználók köre a jelenlegi 21,6 százalékról 2006-2007-re 30 százalékra nőhet. Simó szerint a szélessávon internetezők aránya Magyarországon már meghaladja a 19 százalékos nyugat-európai átlagot, s az Axelero ügyfeleinek 27 százaléka internetezik szélessávon. A vezérigazgató elmondta, hogy a további növekedéshez az szükséges, hogy a szolgáltatók megismertessék a lehetséges felhasználókat a világháló nyújtotta előnyökkel. Sokan ugyanis eddig azért nem használták az internetet, mert nem volt hozzá megfelelő számítógépük, illetve azért, mert drágának tartották, míg ma már elsősorban azt a kérdést teszik fel, hogy mi a haszna az ő életükben a világhálónak.
Gondok Bárándon
A Hajdú-Bihar megyei községben a nyár elején avatták fel az öt számítógéppel felszerelt központot, ám a kezelők csupán szövegszerkesztésre és táblázatkezelésre használják – írja a ma.hu. Báránd polgármesterének tájékoztatása szerint a telefonhálózat korszerűsítéséhez szükséges pályázati pénz utalásával késlekedik az illetékes szakminisztérium. Bár többször kaptak ígéretet a program gyorsítására, ez már hónapokat késik. A polgármester szerencsének tartja, hogy legalább a községháza előterében lehetőség van a gyors internetelérésre.
