BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hazatelefonálásra csábít a horvát tengerpart

A szabadságolási időszakokban erőteljesen megnő a mobiltelefonról kezdeményezett hívások száma, s emiatt a vezetékes szolgáltatók forgalmat veszítenek. Itthon a legerősebb körzetek közé a Balaton tartozik, ahonnan nemcsak a magyarok, de a külföldiek is szívesen telefonálnak haza.

2002. július 4. csütörtök, 15:39

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy-egy Magyarországon rendezett nemzetközi esemény tízszeresére is növelheti az átlagos napi roamingszintet, vagyis a külföldi hálózatokba történő hívást. Ilyen például a Forma–1-es futamok ideje, amikor az olasz, a német és az osztrák előfizetők a zsebüket nem kímélve telefonálgatnak haza a mogyoródi pályáról. Nyáron egyébként is megnő a roamingszolgáltatásból származó bevétel. Egyes adatok szerint itthon leginkább az osztrákok használják ki ezt a lehetőséget, de nyár közepétől őszig a német turisták is a fülükre tapasztják a mobiljukat. Erős forgalmat hoznak az olasz turisták, illetve az idelátogató britek és hollandok is. Ez utóbbi két nemzet fiai az év egészében jelentős roamingforgalmat generálnak, ahogy az osztrákok is. Ezenkívül a nyár két utolsó hónapjában duplájára nő a lengyelek és szlovákok által bonyolított roamingforgalom is. Ez utóbbi turisták inkább Magyarország gyógyvizeit és az olcsóbb nyaralóhelyeket keresik.
A magyar előfizetők szintén jelentős roamingot bonyolítanak le a szomszédos országokból. A Pannon GSM adatai szerint a legtöbben Horvátországban használják a készüléküket, ezt követően Görögországban, majd Olaszországban veszik igénybe leginkább a roamingszolgáltatást. Olaszországban például egész évben erős a magyarok „mobilaktivitása”, júliustól augusztusig azonban az átlag duplájára emelkedik. Nagy roamingforgalmú országnak tekinthető még Törökország és Spanyolország is.
A belföldi mobilhívások volumene nyáron változatlan marad, ám az országon belül áthelyeződik a hívásforgalom. Kiugróan erős körzetté válik a balatoni régió, erre hagyományosan kiemelt figyelmet fordítanak a mobiltelefon-társaságok. A Pannon például még nyár előtt megerősítette a székesfehérvári központot és a kapacitást az igények háromszorosára növelte. A fejlesztés nem véletlen, hiszen az amúgy is forgalmas M7-es autópálya vonala nyáron még inkább megtelik. A hagyományosan augusztus elején megrendezett hajógyári-szigeti kulturális fesztivál is erős, egy hét alatt több százezer hívás indul innen és érkezik ide.
A szolgáltatók általában a nyári szezon után csökkentik a megerősített körzetek kapacitását. A rádióállomások nagyobbik részét leszerelik és máshová telepítik, egy részét bekapcsolva hagyják, hogy az új előfizetők is jó minőségű szolgáltatást kapjanak, egy részét pedig egyszerűen kikapcsolják, s a következő szezonig pihentetik.
A nyár egyértelműen a mobiloké. A Matáv tájékoztatása szerint tavaly például nyár közepén erőteljesen visszaesett a vezetékes rendszerből induló hívások száma. Az összes indított hívás számára vetítve is rohamos a vezetékes szolgáltatók térvesztése. Az elemzésből kiderül, hogy az összes belföldön kezdeményezett hívásból 2001-ben mindössze 51 százalékban részesültek a vezetékesek. A becslések szerint az erős nyári visszaesés, illetve a szabadságolási időszakokban megszaporodó mobilhívások miatt a vezetékesek idén éves szinten 43 százalékot szerezhetnek meg az indított hívásokból.
Hasonló a helyzet a helyi forgalom esetében. Három évvel ezelőtt, 1999-ben jelentős volt a nyári visszaesés, de 2000-ben az előző évhez képest csekélyebb volt a volumen csökkenése, míg 2001-ben tovább nyílt az olló nyáron. Főképp szintén a szabadságolási időszak miatt egész évben a helyi forgalom a vezetékes hívásoknál (a mobilok javára) 2000-ben nyolc, 2001-ben kilenc százalékkal csökkent. Idén pedig mintegy 10 százalékos zuhanást várnak. Ezzel a vezetékes szolgáltatók a helyi forgalom területén vesztenek leginkább a mobilszolgáltatókkal szemben. A távolsági forgalomban még drasztikusabb a nyári visszaesés. Három évvel ezelőtt még erősen tartotta magát a vezetékes szolgáltató, s 2000-ben még növelni is tudta a forgalmát, ám tavaly már jelentősen az 1999-es szint alá esett nyáron a beszélgetések száma. Az elemzők idén nyárra még ehhez képest is jelentős visszaesést várnak, ha a tavaly kezdődött kedvezőtlen trend folytatódik.
A Matáv elemzői szerint a mobilhálózatból indított hívások aránya különösen megnő áprilisban és júliusban, és magas szinten marad februárban, illetve augusztusban, sőt hasonlóan magas novemberben és a decemberben is. A tavaszi és nyári hónapokban az utazásokra lehet visszavezetni a mobilhívások számának növekedését, az év utolsó két hónapjában viszont a karácsonyi készülődés az oka a trendnek. Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet