BUX 139409.87 1,3 %
OTP 44820 1,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó, ha a gyógyszernév az ábécé elején szerepel

Komoly szerep jut a gyógyszergyártók marketingstratégiájában a medicinák elnevezésének. A legtöbb jelentéssel bíró név már foglalt, így elsősorban egyes betűk használatát, illetve a terápiára utaló szavakat tartják a legfontosabbnak a „névkitalálók”.

2006. április 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Legyen újszerű, utaljon a terápiás felhasználásra, és ha lehet, tartalmazzon „y”, „x”, vagy „z” betűt – röviden ezek a gyógyszernévválasztás főbb kritériumai. Az 1899-ben bejegyzett aszpirin neve még a két hatóanyagból (acetil és spiresav) egyenesen következik, s a márkanév ötletességét fokozza, hogy Szent Aspirinus a fejfájás elleni védőszent neve. A névválasztás igen bonyolult művelet, ezért a gyárakat több, speciálisan erre kifejlesztett számítógépes program segíti – mondta a NAPI Gazdaságnak Lantos Zoltán, az LHS Consulting ügyvezető igazgatója. Az újszerűségen kívül a legfontosabb szempont, hogy a név lehetőleg utaljon a terápiás alkalmazásra. Például egy légzést javító medicinának a nevében érdemes szerepeltetni az air vagy hangzásában hasonló szót. Ezzel együtt meghatározóak lehetnek egyes divatos elemek, illetve betűk, de kedveli a piac a dupla magánhangzó használatát is. Mindennek oka az, hogy az említett betűk megbízhatóságot és komolyságot sugallnak – jegyezte meg Lantos. A legtöbb új medicina neve önmagában véve ma már nem bír jelentéssel, a „beszélő” márkanevek ugyanis már foglaltak.
Fontos szempont továbbá, hogy az adott patikaszer innovatív vagy generikus készítmény. Az új hatóanyaggal piacra dobott medicinák esetében elsősorban a komolyságot és megbízhatóságot tükröző betűket („x”, „y”, „z”) használják szívesen. A nyílt magánhangzók pedig sokszor azon generikumoknál jellemzőek, amelyek marketingstratégiájában a megbízhatóság, illetve a könnyű hozzáférés az elsődleges szempont. Az „a” betű a tisztaság, az „s” pedig a megszokottság jelképe is lehet a névadók szerint. Az elnevezéskor az sem mindegy viszont, hogy a gyógyszernév kezdőbetűje hol szerepel majd a gyógyszerkönyvben, vagyis az abécében. A legjobb pozíció az abécé, illetve a könyv elején vagy végén van, mivel ezeket az oldalakat lapozzák át a leggyakrabban az orvosok. A medicinanevek jó része ezért „a”, „ch” vagy „z” betűvel kezdődik.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet