A hatályos reklámtörvény szélsőséges értelmezést tesz lehetővé, ami bírósági ügyek sorozatát jelenti a cégek számára – mondta lapunknak Lábadi László, a British American Tobacco (BAT) igazgatója. A törvény engedélyezi például az eladáshelyi reklámot, de nem definiálja annak fogalmát. A dohányipari cégek értelmezése szerint eladáshelynek minősül az üzlet portálja is, a dohányzást ellenző civil szervezetek és az Alkotmánybíróság határozata szerint azonban – mivel a dohányreklámok utcai elhelyezése tilos – az üzlet homlokzatán és kirakatában elhelyezett reklám jogsértő. Az Önszabályozó Reklámtestület álláspontja szerint is csak az eladáshelyi hirdetés megengedett, az eladáshely nagyon szűken vett értelmezése azonban zavaró lehet a fogyasztók számára is, mivel így nem egyértelmű, hogy az adott üzletben árusítanak-e cigarettát vagy nem – véli Fazekas Ildikó főtitkár. Egyesek szerint az jelenthetne megoldást például, ha korlátoznák a dohánytermék értékesítésére jogosult boltok számát, és csak azok kirakatában jelenhetne meg a dohányterméket jelző reklám.
Jogértelmezési kérdések a direct mail esetében is léteznek, a dohánygyártó cégek mégis széleskörűen alkalmazzák a fogyasztók személyes megszólítására alkalmas eszközt. A törvény tiltja a dohányreklám közzétételét, de nem definiálja annak jelentését: nem tudni, hogy közzétételnek számít-e, ha reklámcélú levelet küldenek olyan dohányzó, felnőtt fogyasztó címére, aki előzőleg írásba adta, hogy tájékoztatást kér – magyarázza Lábadi.
Ha nem pontos, illetve félreérthető a törvényi előírás, akkor nehéz a jogkövetés – jegyzi meg Fazekas. Ez esetben két alkotmányos alapjog ütközik, a kereskedelmi szólásszabadsághoz és az egészséghez való jog. Lábadi szerint megengedhető lenne a reklám, ha nem a szokás népszerűsítése a célja, hanem a már felnőtt, dohányzó fogyasztó márkaválasztásának befolyásolása, ösztönzése.
Nem tiltott teljeskörűen a szponzorálás sem: a gazdasági miniszter engedélyt adhat a tilalom átmeneti feloldására, ez „olyan, évente a Magyar Köztársaság területén megrendezett esemény vonatkozásában adható, amelyet első alkalommal 1990. január 1. napját megelőzően rendeztek, és megrendezésére 2004. május 1. napját megelőzően kötöttek szerződést” – szól a törvény szövege. A Formula One Administration (FOA) Ltd. és a Hungaroring Sport Rt. között 1999-ben létrejött szerződés értelmében a Magyar Nagydíj megrendezésére a 2002–2006 közti időszakra szóló jog további öt évvel meghosszabbítható. Kóka János gazdasági miniszter az idén mindenesetre nem élt evvel a lehetőséggel, mivel a versenyt a jogszabály hatályba lépését megelőző napon rendezték meg.
