BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A globális reklámcégek részvényei esnek, de kilátásaik javulnak

A világ vezető reklámcégei továbbra is romló profitmutatókat közölnek. A WPP, az Interpublic és az Havas egyaránt képtelen bevételének növelésére a pangó reklámpiacon, ezt a részvényárfolyamok zuhanása kíséri. A jövő évre vonatkozóan azonban már bizakodóbbak a legnagyobbak, mivel a vezető médiavásárlók megrendeléseinek növekedésével számolnak.

2002. október 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyre halványul a remény, hogy a világ nagy hirdetési ügynökségei a 2002-es esztendőt nyereségnövekedéssel zárják. A múlt héten a WPP-csoport - az Ogilvy & Mather, a J. Walter Thompson és a Young & Rubicam reklámügynökségek tulajdonosa - tette közzé pesszimista profitvárakozását: a nyereséghányad a cég becslései szerint a korábban tervezett 15 százalékról 12 százalékra esik. A pesszimizmust a számok is alátámasztják. A WPP Plc. bevétele az idei harmadik negyedévben 3 százalékkal csökkent, ezen belül az észak-amerikai piacon 6,8 százalékkal. Martin Sorrell, a WPP vezérigazgatója a Dow Jonesnak nyilatkozva kijelentette, hogy bár a piaci szereplők a szeptember 11-i terrortámadás egyszeri hatásának tudták be a pangást, a kilátások az eltelt egy év során sem javultak.
A WPP-nek a globális reklámpiaci trendeket kedvezőtlennek ítélő jelentése zuhanásba küldte az egyik legnagyobb brit médiavásárló, az Omnicom Inc. részvényárfolyamát. A 8 százalékos csökkenés ellenére az Omnicom a hirdetési kereslet 4 százalékos bővülésével számol jövőre. A prognózist a cég a fogyasztói árakat és a fogyasztói bizalmi indexeket is figyelembe véve állította fel, és előrendelései is alátámasztják.
A versenytársak közül az egyebek között a McCann-Ericksont is portfóliójában tudó Interpublic-csoport is komoly értékvesztést szenvedett el. Április óta papírjának kurzusa 67 százalékkal csökkent, és a 2001 eleje óta hivatalban lévő új menedzsment csak idén nyáron szembesült azzal a ténnyel, hogy a „kreatív könyvelés" miatt a korábban becsültnek kétszeresére rúgó veszteséget kényszerül majd elkönyvelni. Elemzők szerint egyértelműen fiaskónak bizonyult a cég azon célkitűzése, hogy az alaptevékenységtől eltérő területekre koncentráljon: a különböző marketingszolgáltatási és az úgynevezett vonal alatti tevékenységek az üzleti kockázat csökkenése helyett a profitráta csökkenését hozták. Nem lábalt ki az első félévi válságból a világ hatodik legnagyobb reklámcégének számító Havas SA sem. A cég az idei első negyedévben 501 millió euró bevételt termelt, ami 5,5 százalékos csökkenést jelent 2001 azonos időszakához képest. Részvénye a múlt év végének 9 dolláros szintjéről idén nyáron 3 dollárra zuhant, és az utolsó három hónapban mindössze 1 dolláros emelkedésre volt képes.
Kevésbé borúlátó a hirdetési piac kilátásait illetően a Viacom vezetése. A több amerikai televíziós társaságban - így a CBS-ben és az MTV-ben - is érdekelt médiacég bevételei a júliustól szeptemberig tartó időszakban 10 százalékkal nőttek, amiből a Viacom közlése szerint jelentős részt tett ki a javuló hatékonyságú reklámidő-értékesítés. A reklámidő-értékesítési konjunktúra azonban nem jelent automatikusan bevételnövekedést a kommunikációs ügynökségeknél - vélik a Dow Jones által megkérdezett elemzők. Sok hirdető korábbi reklámspotjait adja le a televízióknak, ami nem jelent újabb megrendelést a reklámpiaci cégeknek.
S. M.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet