Patyi Gábor saját vállalkozásai révén érdekelt abban, hogy olcsón és hatékonyan tudja eladni az általa kínált szolgáltatásokat. Az üzletember a legeredményesebb reklámlehetőségek után kutatott, s ekkor ismerte fel a mobiltelefonra küldhető SMS-ek (rövid üzenetek) reklámcélú hasznosíthatóságát. Patyi lapunknak elmondta, hogy a reklámok küldésére vonatkozó bejelentését 2001 januárjában adta be a Magyar Szabadalmi Hivatalhoz (MSZH), s bár a hatóság vizsgálata évekig is eltarthat, bejelentése tavaly év elejétől ideiglenes jogvédelem alatt áll. A bögötei vállalkozó az MSZH-eljárás ideje alatt is hasznosíthatja szabadalmát, s az ezzel kapcsolatos lépéseket már meg is tette. Patyi időközben több céggel is kapcsolatba került; eddig kettővel - egy reklám-marketing vállalkozással, illetve egy távközlési társasággal - tárgyalt, s a vállalkozó most várja az üzleti ajánlatokat. A tárgyalások során szóba került a szabadalom értékesítése, a licencjog bérbe adása, de az is felvetődött, hogy bár eladja a szabadalmat, egy licencjogot visszavásárol. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy nem ad túl szabadalmán, hanem saját maga hasznosítja azt. Ehhez a szükséges technikai háttér Patyi családi vállalkozásai révén rendelkezésére áll így tehát mindeddig csak a szabadalmi eljárás költségét kellett külön fedeznie).
A család tulajdonában van - egyebek mellett - egy informatikai cég, a Vasi Mineral Kft., s a vállalkozónak a rendszer üzemeltetésére saját terve is van, így akár 10 napon belül üzembe tudná helyezni, bár ehhez szüksége lesz a távközlési céggel történő együttműködésre is. A „távközlési cég” ebben az esetben csak közvetve kapcsolódna a szolgáltatáshoz. Patyi azt egyelőre nem tudta megmondani, hogy mekkora üzlet rejlik az SMS-reklámokban, az ehhez szükséges vizsgálatok ugyanis még nem zárultak le. Most dolgozzák ki, hogy kéretlenül senki ne kapjon hirdetéseket, ami egyébként szerepel Patyi szabadalmi beadványában is. Arra azonban nincs lehetőség, hogy csak bizonyos célcsoportokhoz jusson el a reklám, ez ugyanis adatvédelmi előírásokkal ütközne. A hirdetések tehát a publikus telefonszámokra - illetve egy-egy számtartományra - juttathatók el.
Az MSZH főosztályvezetője, Hajdú Tamásné lapunk megkeresésére elmondta: a szabadalomengedélyezési eljárás során a hivatal több más kritérium mellett megvizsgálja, hogy a bejelentett megoldás valóban új-e. A kutatás eredményéről értesíti magát a bejelentőt, és egy a szabadalmi törvény által meghatározott időpontban a hivatal hivatalos lapjában is közöl tájékoztatást a kutatás megtörténtéről. A bejelentés napjától számított 18 hónap elteltével a hivatal - ugyancsak a hivatalos lapban - közzéteszi, és ettől az időponttól kezdve a bejelentés tartalma nyilvánossá válik. Ez az időtartam a bejelentő kérésére lerövidíthető, ebben az esetben a megoldás érdemi vizsgálatát - amennyiben a bejelentő ezt külön kéri - a közzétételt követően folytatják le. Az érdemi vizsgálatra az SMS-hirdetésekkel kapcsolatos bejelentés esetében várhatóan a februári közzététel után kerül majd sor - utalt az adott ügyre a szakember -, de a szabadalmaztathatóság kérdésében a végső döntés megszületésének az időpontja függ a MSZH és a bejelentő közötti kölcsönös levélváltás, kommunikáció gyorsaságától is.
Az MSZH minden esetben azt vizsgálja, hogy a szabadalmaztatni kívánt megoldás mennyiben új, feltalálói tevékenységen alapul-e, megfelel-e az ipari alkalmazhatóság követelményeinek, illetve hogy egy adott esetben egyáltalán találmánynak minősülő szellemi alkotásról van-e szó. A magyar szabadalmi törvény szerint egy megoldás nem tekinthető újnak, ha az bárhol a világon a bejelentés napja előtt írásbeli közlés, szóbeli ismertetés vagy gyakorlatbavétel útján vagy bármilyen más módon bárki számára hozzáférhetővé vált. Ebben az esetben a szóban forgó megoldás nem részesíthető szabadalmi oltalomban, arra kizárólagos jogot Magyarország területére vonatkozóan nem lehet szerezni - mondta a főosztályvezető.
D. J.-D. P.
