Az online-reklámok a teljes magyarországi reklámpiac csupán 0,53 százalékát teszik ki, növekedésük azonban sokkal gyorsabb, mint a reklám más területeié - állapítja meg a Dotkom Internet Consulting Kft. Adataik szerint az internetes médián belül a nagyobb portálok idén a hirdetési bevételek 200-300 százalékos növekedésére számítanak, de az óvatosabban kalkuláló reklám- és médiaügynökségek is 150-180 százalékos bővülésben bíznak.
A Dotkom Internet Consulting az iparági szereplőkkel folytatott interjúk alapján az online-médiában Magyarországon elköltött összeget listaáron 1,2 milliárd forintra, vagyis a teljes reklámköltés 0,53 százalékára becsüli. A Magyar Reklámszövetség jelentése 1,59 milliárd forintban jelöli meg az összeget, ezt azonban a piaci szereplők egy része túlzónak találja. A tényleges reklámköltés - barter, kedvezmények és önhirdetés nélkül - a Dotkom iparági interjúkra alapozott becslése szerint 600-660 millió forint lehet.
Ez a növekedési ütem így is figyelemre méltó, mivel a vállalatok többsége még igen óvatos a világhálóval kapcsolatban. Az internetes reklámpiac fejlődését az is hátráltatja, hogy alacsony a hazai felhasználók száma, csekély az állami ösztönzés, de érezteti hatását az internetes cégekkel kapcsolatos bizalmatlanság és a növekvő hirdetési árszint is.
A felmérés adatai szerint Magyarországon még mindig a hirdetési csík (banner) a vezető reklámozási forma, de a fejlett országok trendjeivel egyezően - bár azoknál némileg lassabb ütemben - idehaza is egyre nagyobb teret kapnak az alternatív online-hirdetések. A piac fejlődését mutatja a megrendelők körének bővülése. Míg korábban elsősorban a távközlési és számítástechnikai cégek vették igénybe előszeretettel ezt a hirdetési csatornát, manapság a pénzügyi vállalkozások is megjelentek a reklámozók között.
(NAPI)
