BUX 139551.24 0,18 %
OTP 45470 0,38 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem működik jól a PR Magyarországon

Ma Magyarországon még eléggé alacsony a PR-szakma színvonala - mondta lapunknak Göllner András, a Ferenczy-Göllner Kft. elnöke. A társaság a jövőben minisztériumokkal és civil szervezetekkel tervez együttműködést. Göllner létrehozott egy új céget is, az Annax International Kft.-t, amely stratégiai kommunikációval foglalkozik.

2000. december 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- A kanadai-magyar kettős állampolgárság milyen előnyökkel és hátrányokkal jár a szakmában?
- Előny, hogy vannak külföldi tapasztalataim, sok mindent láttam, tisztában vagyok azzal, mi működik és mi nem működik egy nemzetközi kontextusban. Hátrányok is vannak, például néhányan úgy vélik, aki külföldön nőtt fel, az keveset tudhat arról, mi történik itt. Pedig tíz éve itt élek, ezt a társadalmat elég alaposan megismertem. Szeretek itt lenni, ide tartozom, sehol máshol nem élnék.
- Hogyan került kapcsolatba Josef von Ferenczyvel?
- Sokat hallottam róla, ő is hallott rólam egy keveset és egyszer meghívott egy beszélgetésre, megkérdezte, hogy szeretnék-e egy vállalatot alapítani vele. Természetesen igent mondtam és megbeszéltük, hogy pontosan mit is szeretnénk elérni ezzel a céggel. Tehát személyes kapcsolat csak 1999 közepe tájától van kettőnk között.
- A Ferenczy-Göllner társaság jelenleg mivel foglalkozik, mik valósultak meg a tavalyi ígéretekből?
- A cég a terveknek megfelelően fejlődik. Jövőre már nyereséges lesz, ehhez hozzá kell tenni, hogy Magyarországon ez a fajta közérdekű tanácsadói tevékenység még eléggé kezdetleges formában működik. Mi óvatosan szállunk ringbe a köz érdekében, tény viszont, hogy ma Magyarországon mindenki a köz érdekéről beszél, anélkül, hogy tudnánk, mit ért rajta. A Ferenczy-Göllner Kft. keretében ebben az évben különféle tanulmányokat készítettünk, amelyek jövő év elején megjelennek. Az egyik például a kormányzati kommunikációról és annak játékszabályairól szól, arról, hogyan kellene korszerűsíteni a magyar államigazgatási kommunikációt, hogy az a fejlett demokráciák gyakorlatához hasonlítson.
- Kinek a megbízásából készült a tanulmány?
- Nincs megbízó, a tanulmány saját erőforrásból készült. Emellett beadtunk pályázatokat, amelyeket még nem bíráltak el. Közbeszerzési tenderekről van szó, amelyekkel az államigazgatás pártsemleges intézményeinek munkáját próbálnánk segíteni a kommunikáció terén. Szeretnénk például az EU-val kapcsolatos kommunikációs munkában részt venni és erről tárgyaltunk a Külügyminisztériummal. Összeállítottunk még egy konferenciaanyagot, amelyet szintén a jövő év elején szeretnénk felhasználni. A konferencia arról szólna, hogyan lehetne elősegíteni a magyar kereskedelmi rádiózás fejlődését, és ezzel hogyan lehetne javítani a szabad média helyzetét. Ezt a konferenciát kereskedelmi rádiók, továbbá az ORTT támogatja. További tervünk, hogy együttműködjünk más tárcákkal is, például a Gazdasági Minisztériummal.
- Volt arról szó, hogy a cég az országról kialakított kép javításában is részt venne.
- Igen, '99-ben tettünk pár javaslatot ezzel kapcsolatban, de egy év próbálkozás után még nem sikerült e témában előrelépnünk.
- Mi a véleménye az Országimázs Központ működéséről?
- Nem ismerem közelről a munkájukat. Kívülről még nem látom az eredményét az erre költött pénznek. Igaz viszont, hogy egy országról alkotott kép javítása hosszú folyamat. Jelenleg úgy látom, hogy a központ munkája kizárólag marketingtevékenységből áll, amivel én nem értek egyet, a szakmai csapat pedig eléggé egyoldalúnak tűnik, pedig figyelembe kéne venni, hogy itt az ország nemzetközi megítéléséről van szó. Össze kellene inkább hangolni a politikusok, sportolók, ismert személyiségek viselkedését. Az országimázs kialakítása nem kizárólag marketingtevékenység.
- Ön szerint megfelelően értékelik Magyarországon a stratégiai kommunikációt és a PR-t?
- Nemcsak hogy a stratégiai kommunikáció nem nagyon működik, hanem a PR sem. Még nagyon új ez a szakma idehaza. Nagyon kicsi a piac, nagyon egydimenziós, sajtócentrikus, mondhatnám manipulatív módon használják sokan Magyarországon ezt az eszközt. Túlságosan a környezet meggyőzésére koncentrálunk, ahelyett, hogy odafigyelnénk arra. Saját arculatunkra akarjuk formálni a közvéleményt ahelyett, hogy kölcsönös előnyökre épülő kapcsolatok működtetésében gondolkoznánk. Ma Magyarországon a PR olyan szintre lett csupaszítva, amivel én már nem kívánok foglalkozni. Így az a vállalatom, amelyik ezzel a területtel foglalkozott, az A.G. International Kft., a jövőben ezt a tevékenységet már nem folytatja. Alapítottam viszont egy új céget, az Annax International Kft.-t, amely stratégiai kommunikációval kíván foglalkozni. Az Annax célja, hogy a vállalatok és a kormányzat stratégiai kommunikációját magasabb szintre emelje. Úgy érzem, erre van kereslet, bár hogy mekkora, az kérdéses. Külföldön a vállalatok saját bőrükön tapasztalták meg, hogy szükség van a stratégiai kommunikációra, valószínűleg ez történik majd Magyarországon is.
- Vannak már partnerei az Annaxnak?
- Pillanatnyilag folynak a tárgyalások cégekkel, remélem, hogy januárban már szerződésekről is tudok nyilatkozni.
Bendl Vera

Bendl Vera
Bendl Vera

Ez is érdekelhet