- Milyen trend uralja jelenleg a magyarországi papírpiacot, s ez mennyiben tér el a nemzetközi tendenciáktól?
- A papír a legdrágább commodityk közé tartozik, amelynél már csak réz vagy egyes nemesfémek kerülnek többe. A papírfogyasztás Magyarországon rendkívül alacsony, a válság hatására az egy főre jutó, nyolcvan kilogrammos átlagfogyasztás tavaly hetven kilogrammra esett vissza. Ez az érték ugyanakkor Nyugat-Európában 250 kilogramm körül van, de a térségünkben, mint Csehország, Lengyelország vagy Szlovákia, is 100-150 kilogramm az átlagos mutató. Éppen ezért arra lehet számítani, hogy a következő évtizedben drasztikusan emelkedni fog hazánkban a papírfogyasztás. Egyébként amíg a nemzetközi piacokon a válság hatására csupán néhány százalékkal csökkent a fogyasztás, addig Kelet-Közép-Európában ennél nagyobb volt a gyengülés. Magyarországon például a 20 százalékot is elérte a visszaesés, sőt az idei első két hónapban tovább csökkent a hazai fogyasztás.
Az egyes területekről elmondható, hogy a csomagolóiparban egyértelmű fellendülés várható, mivel itt a papír folyamatosan vált fel más típusú csomagolóanyagokat. Az irodai felhasználás jelenleg a régióban folyamatosan emelkedik, Magyarországon azonban ezt a területet is hatalmas visszaesés jellemezte. A nyomdai papírok piacán a marketingtermékek részaránya növekszik, míg a nyomtatott kiadványokén, mint az újság és könyv, folyamatosan csökken. Az előbb említettek miatt így Magyarországon - talán a nyomtatott médiát kivéve - a következő években határozott növekedésre számítunk.
- Mikorra várható nálunk a trendforduló?
- Az őszi időszaknak már mindenképpen növekedést kell hoznia. A tavalyi év azonos időszakához képest az idei első, majdnem három hónap 5-7 százalékos visszaesést hozott, még azzal együtt is, hogy kampányidőszak van, ami növeli a papírfogyasztást.
- Mi ösztönözheti nagyobb papírfogyasztásra a felhasználói oldalt?
- A papír napjainkra "trendi" termékké vált, mert alapvetően környezetbarát. Az Antalis mintegy harminc gyárában előállított termékek - sőt azon papírok is, amelyeket beszállítóinktól veszünk - szinte teljes egészében megújuló és tiszta energiaforrások felhasználásával készülnek. A vállalat csak olyan cellulózt, papírt vásárol, amelyek fenntartható erdőgazdálkodásból származnak. Ez nemhogy nem rongálja, hanem inkább építi a környezetet. Nem használunk kémiai alapanyagokat sem, így lényegében tisztább vizet engedünk vissza a folyókba, mint amilyet kivettünk belőle a gyártáshoz.
- A papíripari cégeknek lehetőségük van arra, hogy nyomott árakon, de megtartsák megrendelésállományukat?
- A gyártók és a nagy disztribútorok az elmúlt időszakban sokszor tetemes veszteséget vállaltak fel ennek érdekében. Az Antalis globálisan nem volt ugyan veszteséges tavaly, de a profiton érezni lehetett a visszaesést. A kedvezőtlen folyamatok a cash flow-n is nyomott hagytak, hiszen amíg korábban 70-80 napos fizetési határidővel adtuk a papírt, tavaly ez elérte a 120 napot is. A bankok finanszírozási funkcióit lényegében teljesen magunkra vállaltuk, többek között ezért élte túl a nyomdaipar ezt a válságot.
- Hogyan alakult az Antalis Hungary gazdálkodása tavaly?
- Az Antalis tőzsdei cég, így részletes adatokat nem mondhatok. Az árbevételünkről azt tudni lehet, hogy a print szegmens kedvezőtlen teljesítménye miatt némiképp visszaesett. Mi lényegében elvittük a válságot a nyomdák mellett és részben helyett. Ha mondjuk korábban úgy döntünk, hogy a finanszírozást nem 120, hanem csak 80 napra vállaljuk, akkor most nem 1200 nyomda lenne Magyarországon, hanem csak 600. A partnerek pénzügyi nehézségeit jól mutatja, hogy amíg korábban egy évben 20-25 millió forint rossz kintlévőséget írtunk le, ez tavaly megközelítette a százmillió forintot.
- Milyen fejlesztéseket, beruházásokat tervez a társaság?
- Mind a négy üzletágunkban további új termékek és szolgáltatások bevezetése zajlik, kiemelt figyelmet fordítva a zöld, környezetbarát termékekre.
