BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A fejlesztések segítik át a válságon a Kinizsi Nyomdát

Az elmúlt évek fejlesztéseinek és a bér jellegű költségek áramvonalasításának köszönhetően veszteséggel ugyan, de mindeddig eredményesen vészelte át a nyomdaipari krízist a Kinizsi Nyomda.

2010. március 23. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A debreceni Kinizsi Nyomdaipari és Szolgáltató Kft. az elmúlt években jelentősen megújította gépparkját, 2002 óta összesen 1,3 milliárd forintot költött beruházásra, és ezzel a legmodernebb gépekkel rendelkező könyvnyomdává nőtte ki magát az egykori Kinizsi Mezőgazdasági Szakszövetkezet melléküzemágából 1992-ben létrejött társaság.
A kft. nettó árbevétele a 2008-as 1,8 milliárd forint után tavaly 1,6 milliárd forintra esett vissza, és több mint tíz év után először volt kénytelen veszteséget elkönyvelni - tudta meg a Napi Bördős János ügyvezető igazgatótól. Az eredmények alakulásában az elmúlt év elején a drága euró éppúgy közrejátszott, mint az emelkedő alapanyagárak. Míg az energiaárak mellett a papírárak is 4-5 százalékkal emelkedtek, a magyarországi nyomdáknak egyre nyomottabb árakon kellett dolgozniuk, hogy megtartsák az egyébként ritkuló megrendeléseket. Az ágazatban ezért szinte valamennyi piaci szereplőnél olvadtak a nyereségek, egyesek még veszteséget is termeltek. Miután a bejövő árakat nem lehet befolyásolni, a Kinizsi Nyomdában a papírfelhasználás mértékén és a béreken próbáltak megtakarítást elérni. A társaság 2005-ben és 2007-ben nagy összegű, főként hitelből és uniós pályázatokból finanszírozott fejlesztéseket hajtott végre, az elnyert támogatások fejében pedig tavaly év végéig foglalkoztatási kötelezettséget vállalt, vagyis alkalmazottakat nem bocsáthatott el. Kézenfekvő választás volt tehát, hogy a béroldalon, a pótlékokon próbált meg spórolni. A dolgozók beleegyezésével a nyomda a műszakpótlékok és túlóra-elszámolások átszervezésével 50 millió forintot tudott megspórolni 2009-ben. Az uniós pályázatokhoz kapcsolódó foglalkoztatási kötelezettséget az év végéig tartották, a létszámleépítés eszközéhez csak most márciusban nyúlt a cégvezetés. A munkaerő-gazdálkodást mindemellett az is nehezítette, hogy az időközben Debrecenben is megtelepedő, amerikai hátterű nyomdaipari cég, az RR Donnelley Magyarország Kft. jelentős munkaerőigénnyel lépett fel a piacon, a Kinizsi átszerződött dolgozóit azonban sikerült azonnal pótolni.Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően hatékonyabb, dinamikusabb termelési rendre tudott átállni a nyomda. 2005-ben egy 400 milliós fejlesztési projekthez 150 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott az uniós és magyar társfinanszírozású Gazdasági Versenyképesség Operatív Program keretében. Két évvel később egy újabb, 300 millió forintos beruházáshoz nyert el 64 milliós pályázati támogatást. A nyomda a fejlesztések finanszírozását emellett a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) kapott kedvezményes, hosszú lejáratú hitellel egészítette ki. Mintegy 300 millió forint összegű euróhitelhez jutott a társaság, amelyet euróbázisú (nagyjából 4 százalékos) kamattal, de forintban törlesztenek, ráadásul úgy, hogy az állam magára vállalta a hitel árfolyamkockázatát - közölte Bördős. A nyomda stratégiája eredményesnek bizonyult, a cégvezető szerint ugyanis előbb kell megteremteni a piacot, és csak utána fejleszteni. A társaság 2005-2007-ben már kialakult ügyfélkör mellett, dinamikusan emelkedő és az egymilliárd forintot is meghaladó éves árbevétel mellett olyan világszínvonalú nyomdagépeket vásárolt, amelyek mind az automatizáltságot, mind a termelékenységet és hatékonyságot tekintve a legfejlettebb nyomdák közé emelték. A beruházások nyomán a 2005 előtti 1,2-1,3 milliárd forintos árbevétel 1,8 milliárdra nőtt 2008-ban. Az évek óta stagnáló magyarországi nyomdapiacon a Kinizsi stabilizálta termelését, emelte termékei színvonalát, úgy, hogy saját teljesítményével kiváltotta a korábbi alvállalkozók munkáját is.

A válság következtében tavaly jelentősen csökkentek a könyvekre szóló megrendeléseik: a kartonált termékek darabszáma a 2008-as 3,9 millióról 3,6 millióra, a kemény táblás termékeké 2,6 millióról - mintegy harmadával - 1,7 millióra esett vissza. Az ügyvezető 2010-ben sem számít a megrendelésállomány növekedésére. Igaz, olyan mértékű veszteség leírására sem, mint az a mínusz, amelyet az egyik kiadó néhány évvel korábbi csődje okozott a kft.-nek 2009-ben. Mindemellett az árbevétel idén is nagyjából 5-10 százalék körüli mértékben csökkenhet, amelynek kompenzálására nem zárható ki, hogy további átszervezések lesznek a cégnél. Fellendülés leginkább 2011 második felétől várható, a 2007-2008-as szintet pedig csak évek múlva érheti el újra az iparág - véli a Kinizsi Nyomda vezetője.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet