- Nehéz évet tudhat maga mögött a magyarországi nyomdaipar. Az Alföldi Nyomda milyen eredményekkel zárta az elmúlt esztendőt?
- A társaság termelő tevékenységében és természetesen gazdasági-pénzügyi adataiban már 2008 utolsó harmadában érzékelte a 2009. évi keresletcsökkenés előjeleit. Mindezek mellett a világ- és a magyar gazdaság kilátásaira vonatkozó egyre borúlátóbb prognózisok, továbbá az ágazati sajátosságok és lehetőségek alapos elemzésével visszafogott üzleti tervet készítettünk. Tavaly a tervezett árbevétel mintegy 97 százalékát realizáltuk, amely meghaladta a négymilliárd forintot. A bevételek háromnegyedét Magyarországon, a fennmaradó részét pedig exportpiacainkon termeltük ki. Az eredmény "pozitív nullának" nevezhető.
- Mennyire tudtak fejleszteni tavaly?
- Az egész évben a szokásosnál is körültekintőbben és szigorúbban kellett gazdálkodnunk, hogy a termelés folyamatosan finanszírozható legyen, illetve a bérek folyósítása és a közterhek befizetése terén se legyen fennakadás. Ezért érdemi fejlesztésekre nem tudtunk költeni tavaly. A megelőző években ugyanakkor megújítottuk gépparkunkat, 2008-ban például közel egymilliárd forintos beruházást valósítottunk meg, amelynek eredményeként üzemépületeink egy 1400 négyzetméteres csarnokkal bővültek, gépparkunk pedig új kötészeti berendezésekkel és nyomógéppel gyarapodott. A könyvkötészeti és nyomtatókapacitásunk megújulását és növekedését eredményező beruházás túlnyomó részét önerőből finanszíroztuk, egynegyed részét pedig a Gazdaságfejlesztési Operatív Program komplex vállalati technológia fejlesztésére meghirdetett pályázatán elnyert támogatásból biztosítottuk.
- Hogyan csapódtak le a társaságnál a recessziós hatások, folyamatok? Milyen mértékben befolyásolta a tavalyi eredményeket a válság?
- A nyomdatermékeken belül a könyvek gyártása az előzetes várakozásoknál is nagyobb mértékben, 30-40 százalékkal csökkent, mind a kiadott címek számát, mind a példányszámokat tekintve. Partnereink és megrendelőink egy része az értékesítési nehézségek miatt lehetetlen helyzetbe került. A könyveladás visszaesése miatt a kiadók bevétele csökkent, fizetési lehetőségeik romlottak, így a nyomdaszámlákat is többnyire hosszabb idő alatt tudják csak rendezni, a fizetési határidőket sok esetben módosítani kellett. Az alapanyagárak - a gyártás energiaigényessége miatt is - folyamatosan emelkednek. Emiatt január első munkanapjain, amikor még egy fillér árbevételt se könyvelhetünk el, máris több mint százmilliós rezsidíjjal kellett számolnunk. Nagyfokú kreativitást igényel, hogy megtaláljuk a lehető legelőnyösebb beszerzési forrásokat.
- Mennyi időbe telhet, amíg a nyomdaipar ismét talpra áll a recesszió után?
- A válságból való kilábalást hosszan elhúzódó, néhány éves folyamatnak gondoljuk. Valószínű, hogy a fogyasztók primer szükségleteit kielégítő termékek gyártásában a fellendülés hamarabb bekövetkezhet, mint a nyomdatermékek - különösen a könyvek, folyóiratok és hetilapok - előállításánál, az ágazatnak mindeközben hatékony, egyre nagyobb teret nyerő riválisaival (internet, dvd, a lakossági és intézményi nyomtatványigényt is visszaszorító online ügyintézés) szemben is újra kell pozicionálnia magát.
- Az Alföldi Nyomda termékei sok esetben meghaladják a hazai könyvnyomtatás átlagos színvonalát. Milyen minőségbeli elvárásokat határozhat meg a nyomda egyes kiadványok kapcsán?
- Állandó és egyik legfontosabb törekvésünk, hogy megrendelőink - 2008-ban 252 hazai és 67 külföldi kiadó - és az általunk készített kiadványok vásárlói, olvasói elégedettek legyenek a nyomdai kivitelezés minőségével. Ez a szakmai igényesség mellett egyben piaci érdek is, a megrendelők megtartásának és a versenytársak megelőzésének eszköze. A könyv mint termék természetesen csapatmunka eredménye: a szerző, a kiadó, a tervező tipográfus, a grafikai stúdió és a nyomda közös produktuma. Nekünk az együtt "megálmodott" virtuális könyvet kell anyagi valóságában megalkotnunk, úgy, hogy az elkészülő "papír téglatest" funkcionálisan és esztétikai megjelenésében is a lehető legjobban megközelítse az elvárásokat.
- A könyvgyártáson kívül milyen más területen van jelen a nyomda?
- Az évszázadok során cégünknél magas szintű könyvgyártási kultúra alakult ki, gépeink és munkatársaink szaktudása e termék előállítására a legalkalmasabb: az egyszerű zsebkönyvtől a változatos küllemű tankönyveken keresztül a nagy terjedelmű, gazdagon illusztrált, különleges kötésekig mindent elő tudunk állítani, kis, közepes vagy nagy példányszámban egyaránt. Ezenkívül jelentős részt képvisel a folyóiratok és hetilapok gyártása, valamint a kereskedelmi és reklámnyomtatványok előállítása is. A könyvpiac szűkülése miatt 2009-ben olyan új termékek előállításába is sikerrel vágtunk bele, mint a használati kézikönyvek és színes címkék.
- Jelenleg hány dolgozót foglalkoztatnak?
- A több ezer tonna papír könyvvé (2008-ban 17,9 millió darab), nyomtatvánnyá (77 millió darab) "nemesítését" 390 fős munkatársi gárdánk végzi. A termelő gépek működtetését 250 szakember, a logisztikai-kiszolgáló munkát 50 személy látja el. Az irányítás, szervezés, kereskedés, gyártás-előkészítés, informatika, pénzügy-számvitel és humánpolitika területein 90-en dolgoznak. Tanműhelyeinkben évente 100-110 nyomdászszakmát tanuló középiskolás gyakorlati képzésével is foglalkozunk.
- Mit várnak, mi a céljuk 2010-ben?
- Jelenleg készül a 2009-es mérlegünk és egyidejűleg a 2010-es üzleti terv is. A tavalyinál lényegesen jobb körülményekre és tendenciákra azonban nem számíthatunk. Szigorú költséggazdálkodással, intenzív kereskedelmi munkával és technológiai szervezettséggel új termékeink gyártásában igyekszünk erősíteni és persze könyvpiaci pozícióinkat is megtartani.
