- Milyennek látja a nyomdaipar és a Pauker jelenlegi helyzetét?
- A nyomdapiac 30-40 százalékos visszaesést mutat, a Pauker forgalomcsökkenése 20-25 százalék közé tehető az év első nyolc hónapjában az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Év végére 18-20 százalék közötti visszaesésre, a tavalyi 2,4 milliárd forint után kétmilliárdos forgalomra számítunk. Augusztus közepétől - ahogy minden évben - kissé megélénkült a piac, mivel a megrendelők általában kivárnak, és az év utolsó szakaszában költik el marketingbüdzséjük egy nagyobb részét. A vállalkozások száma jelentősen csökkent, elsősorban az 50 fő alatti nyomdáké, a beszállítói és alvállalkozói oldalon azonban nem tapasztaltunk csődöket. A legkritikusabb és egyben kivédhetetlen jelenséget a körbetartozások jelentik az ágazat számára. A vállalkozások teljesen védtelenek ezzel szemben, társaságunk forgalmának is jelenleg 3-5 százaléka tartozik ebbe a körbe, a korábbi egy százalékkal szemben. A közepes és nagy nyomdák között óriási méreteket ölt az árverseny, jellemző, hogy a vállalási árak akár 25 százalékkal is alacsonyabbak lehetnek az egy évvel korábbinál. Az alapanyagárak az év elején az euróhoz képest gyenge forintárfolyam következtében nagymértékben emelkedtek, jelenleg közelítik a tavalyi árszintet, de még mindig annál magasabb szinten állnak. Több lépcsőben összesen 15 százalékos létszámleépítést hajtottunk végre, jelenleg 84 alkalmazottal működik a nyomda.
- Milyen mértékben esett vissza egyes termékek forgalma?
- Az autóipari megrendeléseink az első nyolc hónapban gyakorlatilag a nullára csökkentek, az utolsó negyedévben ugyanebből a szektorból is jelentkezett igény, de lényegesen kisebb volumenben, mint tavaly ilyenkor. A könyvnyomtatási példányszám is jelentősen visszaesett, a kiadók forgalma 30-40 százalékkal kisebb a tavalyinál. Míg tavaly 3-5 ezer példányban gyártottunk könyveket, most a leggyakoribb az 1000-1500 példányos előállítás. Ez alól egy-két sikerkönyv, szakácskönyv jelent kivételt, ezeket idén is 3-5 ezres példányszámban kérik a kiadók. Azonban ez csak az utolsó negyedév tendenciája, amikor már beindult a karácsonyi időszakra való felkészülés. A Pauker leginkább galériáknak, művészeti kiadóknak gyárt könyveket, a kifejezetten könyvnyomdákhoz képest jelentéktelen mennyiségben, tevékenységünk inkább a reklám- és szóróanyagokra összpontosul. Stagnálást vagy példányszám-növekedést egyedül a tematikus magazinok piacán tapasztalunk, olyan szegmensekben, ahol egy-egy lapnak nincs vagy csak minimális számú a konkurenciája, illetve olyan hobbimagazinoknál, amelyek stabil fizetőképes kereslettel, előfizetői gárdával rendelkeznek.
- Hasonlóak a külföldi piacokon szerzett tapasztalataik is?
- Külföldön is az árverseny az egyik legjellemzőbb adottság, de az árszínvonal ha kismértékben is, de még mindig jobbnak mondható a hazainál. Változás, hogy most már a helyi nyomdák is jobban "lehajolnak" azokért a munkákért, amelyeket eddig a keleti régióba engedtek. A nagyobb magyar nyomdák közül öt ha kilépett a nemzetközi porondra, leginkább íves vonalon - a rotációs szegmensben inkább kiviszik a munkát, mint hogy behoznák. A Pauker elsősorban az osztrák, francia és holland piacra szállít, az árszint viszont nagyon eltérő képet mutat: Ausztriában például sokkal erősebb árversenyt tapasztalunk, míg Franciaországban kisebbet, a kevesebb nyomda miatt. A reklámanyagoknál kevésbé érvényesül a kínai gyártók előnye, mivel ez a szegmens általában gyors reagálást igényel, ahol nem mindegy, hogy két hét vagy három hónap alatt készül el egy termék.
- Mit mutatnak a kilátások?
- A fizetőképes kereslet valószínűleg tovább csökken majd a megrendelői oldalon, ráadásul az egész magyar gazdaságot jellemző 400 milliárd forint körüli körbetartozás vélhetően sok cégbezáráshoz vezet még a nyomdaiparban is, egyfajta dominóelv érvényesülhet a szektorban. A pénzhiány következtében már korábban is több szereplő hitelből, illetve állami és uniós támogatásokból fedezte fejlesztéseit. Ezek a pénzek azonban már nem a megtermelt munka valós értékét mutatják, gyakorlatilag nincs miből fizetőképes keresletet támasztani. Ezért is mondhatjuk, hogy a nyomdaipar a válság egyik legnagyobb vesztese.
