BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hat nap után kicsit nőtt az olaj ára

Spekuláció miatt nőtt az olaj ára tegnap, a hosszabb távú csökkenő tendencia változatlannak látszik.

2006. szeptember 12. kedd, 08:56

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár továbbra is minden amellett szól, hogy csökkennie kellene az olaj világpiaci árának, kedd reggelre mégis emelkedtek az olajjegyzések, mert a spekulánsok egyelőre felfüggesztették hat napja tartó eladásaikat. Az észak-amerikai könnyűolaj ára 49 centtel, 66,10 dollár/hordóra emelkedett, még a londoni Brentet 64,99-en jegyezték. Március óta nem volt példa arra, hogy az olajár 65 dollár/hordó alá essen.

A hosszabb távon az árak esését valószínűsítő fundamentális tényezők csak erősödtek tegnap óta: az észak-amerikai készletek magasak, ráadásul az amerikai gazdaság lassulására utaló jelek alapján kizárható a kereslet jelentős növekedése. Az OPEC a kitermelés szinten tartása mellett döntött, és állítólag amíg hatvan dollár fölött van az olaj ára, addig nem csökkentik az exportot, mert nem akarják a túl magas energiaárakkal letörni a felvevőpiacaikat jelentő országok gazdasági növekedését. Végül Irán esetében egyenesen happynak mondható a helyzet az elmúlt időszakhoz képest: miután bejelentették az atomdúsítás felfüggesztését, tegnap Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter elhúzta a mézesmadzagot az irániak előtt, kijelentve, hogy ha ezt komolyan gondolják, akkor az USA bekapcsolódhat az atombomba-előállítás elkerülésének áráról folyó közvetlen iráni–EU tárgyalásokba.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet