BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szinte olcsó az olaj

Minden amellett szól, hogy csökkenjen az olaj ára, ezért aztán csökken.

2006. szeptember 11. hétfő, 08:17

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az új hetet 66 dollár alá süllyedő árral nyitotta az olaj: az észak-amerikai könnyűolaj jegyzése 36 centtel, 65,89 dollár/hordóra, öt hónapja nem látott mélységbe esett, a londoni Brenté pedig 13 centtel csökkenve 65,20 dollár/hordós árral örvendeztette meg a vásárlókat. A kedvező körülmények sorában az első helyen a magas amerikai tartalékokról szóló hírek állnak, míg a másodikon a BP bejelentése, miszerint a vártnál hamarabb újrakezdi az olajkitermelést alaszkai bázisa teljes kapacitásával.

Árcsökkentő tényező Ali Larijani iráni főatomtárgyaló bejelentése, miszerint két hónapra felfüggesztik az urándúsítást – a bejelentést azután tette, hogy tárgyalt az Európai Unió külügyekért felelős megbízottjával, Javier Solanával. Ezért egy ideig nem várható, hogy a világ vezető országai olyan szankciókat léptetnek életbe a közel-keleti országgal szemben, amelyek csökkentenék annak olajexportját.
Kedvező fejlemény, hogy a Florence hurrikán, az idei szezon második ilyen erős trópusi vihara a Bermudák felé vette az irányt, azaz elkerüli az USA szárazföldjét és parti vizeit, ahol a tavalyi hurrikánok az olajtermelést visszafogó károkat okoztak.
Végül, de nem utolsósorban az Olajexportáló Országok Szervezete (OPEC) illetékes minisztereinek mai bécsi tanácskozásán valószínűleg nem hoznak a kitermelést korlátozó döntést. Ugyanakkor ha tovább esne a fekete arany ára, akkor az idei év végéig elképzelhető, hogy az OPEC csökkenti exportját.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet