BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Olajvilágvégét vizionálnak a "csúcsisták"

Több olajvilágvégét is bejelentettek már azok a szakértők, akik szerint rövidesen eléri a csúcsát a világ olajkitermelése.

2006. augusztus 31. csütörtök, 10:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az első olajvilágvégét még a 19. században élte meg Amerika, amikor a nyugat-pennsylvaniai kitermelés elkezdett visszaesni. Sokan úgy gondolták ez tartós tendencia lesz, ám Észak-Texasban hamarosan felfedeztek néhány gazdag lelőhelyet, ami megoldotta a problémát. Az egyesült államokbeli kitermelés végül az 1970-es évek elején érte el a csúcsát és azóta csökken, ám ez a világra eddig nem volt igaz. Ugyanakkor szakértők egy csoportja – akiket nevezhetünk akár csúcsistáknak is – az elmúlt évtizedben több olyan dátumot is megjelöltek, amelynél eléri a csúcsát a világ olajkitermelése, majd onnantól hanyatlani kezd. Először 1997, majd 2001, azután 2005. november 24., illetve pontosítva: 2005. december 16. volt a kritikus időpont, ám mostanában inkább olyanok hangzanak el, mint hogy 2010 után, péládul 2020-ban lesz a fordulópont.

Mielőtt valaki úgy gondolná, hogy mindezt nem kell komolyan venni, meg kell jegyeznünk, hogy geológusok, befektetési szakértők is vannak a csúcsisták között, akik konferenciákon cserélnek eszmét eszméikről. Az idén nyáron egy ilyen tanácskozáson elhangzott, hogy mivel a világ előbb fogy ki az olajból, sem hogy megteremtené energiaellátása új formáit, ezért 200 dollár/hordóra ugrik a nyersolaj ára, ami világgazdasági válsághoz és a maradékért marakodó országok háborúihoz vezethet. A csúcsista eszméket még olyan tekintélyes szervezetek is komolyan veszik, mint az Egyesült Államok kongresszusa és kormánya, az előbbi egyik kutatócsoportja novemberre jelentést készít az olajvilágvége lehetőségéről. Sőt, még az ágazatban dolgozó szakemberek is kétségek közt vergődnek. A francai Total SA egyik vezetője szintén 2020-as kitermelési csúcsot jósol, míg egy amerikai olajipari szakember szerint Szaúd-Arábia termelése hamarosan eléri maximumát.

Az is igaz persze, hogy vannak optimisták: az amerikai Exxon Mobil szóvivője szerint az egész csúcsizmus nonszensz. Társasága szerint még 4000 milliárd hordó olaj lapul a föld mélyén, ami négyszerese annak, amit eddig felhasználtunk, ezért 2030 előtt nem következik be az olajvilágvége.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet