Oroszország valószínűleg nem nyitja meg újra a Litvániába vezető Barátság–1 kőolajvezetéket, arra hivatkozva, hogy az elöregedett – idézte a Moscow Times című újság az orosz olajszállítási monopólium Transznyefty közleményét. A csöveket 30 éves használatra tervezték, ám már 42 éve vannak szolgálatban, olyan anyagból készültek, amely ma már tiltó listán szerepel. A napi 250 ezer hordó továbbítására képes vezetéket néhány hete azért zárták le, mert eresztett.
Megfigyelők kételkednek az indoklás őszinteségében. A csövek litvániai végén lévő Mezeikiu olajfinomító ugyanis nemrégiben került a lengyel PKN Orlen tulajdonába, amelynek helyén az oroszok biztosan szívesebben láttak volna egy Moszkva-barát befektetőt. Évekkel ezelőtt a balti országban élő orosz kisebbség szenvedésével indokolták, hogy megszüntetik a Ventspils kikötőben lévő áttöltőállomás kiszolgálását. A Transznyeft nem titkoltan kerülő utakat keres az eddig Litvánián keresztül lebonyolított olajexport számára, egyebek mellett fekete tengeri kikötőkben gondolkodnak, valamint új exportpiacok után néznek: fel kívánják gyorsítani a kelet felé vezető olajvezeték építését, amelyen 2009-től napi 600 ezer hordó fekete arany juthat el Kínába. A Mezeikiu finomító vezetése egyelőre nyersanyagkészlet felhalmozásával pótolja a kieső olajszállításokat.
