BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mindent megdrágíthatnak a rézbányászok

Bányászsztrájk nyomhatja még feljebb az amúgy is magas rézárakat.

2006. augusztus 8. kedd, 10:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kőzáporral fogadták a sztrájktörőket a chilei Escondida rézbánya sztrájkoló munkásai, akik új munkaszerződést akarnak kötni, mert a 2003-tól érvényben lévő megállapodás idején a jelenlegi ötödén álltak a világpiaci rézárak, s bérük ma is ehhez igazodik. Az Escondida a világ legnagyobb bányája, Chile rézkitermelésének 20 százalékát adja és 2,5 százalékkal járul hozzá az ország GDP-jéhez. A cégvezetés 60, a sztrájkolók 80 százalékra teszik a munkabeszüntetés miatti termeléskiesést a normál esetben napi 3500 tonna rezet kibocsátó bányában.
A konfliktus hatással lehet az egész chilei rézbányászatra, ezzel a világpiaci kínálatra, s feljebb nyomhatja az amúgy is rekordokat döntő rézárakat. Ez viszont mindent megdrágíthat, amiben elektromos vezetékek vannak. (És miben nincsenek? - a szerk.)
A réz jegyzése New Yorkban ugyan némi eséssel nyitott tegnap, ám sztrájk hírére megindult felfelé.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet