BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokba kerülhet nekünk az alaszkai rozsda

Egyes elemzők szerint akár tíz dollárral is nőhet az olaj ára az alaszkai termeléskiesés miatt.

2006. augusztus 7. hétfő, 10:27

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az alaszkai olajszállítások fele esett ki azzal, hogy a BP Plc a berendezésein észlelt veszedelmes rozsdásodás miatt egyik ottani olajmezőjén lezárta a kitermelését. A cég szakemberei nem hogy azt nem tudják, meddig fog tartani a szünet, de még azt sem tudták megmondani, mennyi időbe kerül a bonyolult termelő-szállító rendszer teljes leállítása. Szakértők csak ez utóbbit napokra teszik. A kiesett napi 400 ezer barrel az USA idei májusi olajtermelésének közel 8 százalékát, az importot is figyelembe véve az ország ellátásának 2,6 százalékát adja. A kínálatcsökkenés 76-77 dollárra emelte a nyersolaj tőzsdei jegyzését, és egyes elemzők szerint akár 10 dollárral is felnyomhatja a világpiaci árakat.
A BP döntésének közvetlen előzménye, hogy a rendszerein elhelyezett érzékelők 16 problémát jeleztek 12 helyen, illetve a dolgozók felfedeztek egy lyukat, amelyen 4-5 barrel (1 barrel kb. 160 liter) matéria már ki is folyt a fagyos alaszkai tundrára. A kárelhárítást igen gyorsan elkezdték, ugyanis a brit nagyvállalat nem engedheti meg magának, hogy környezetszennyezőnek tartsák. Márciusban 267 ezer gallon (1 gallon = 3,8 liter) olaj szivárgott ki az Északi-sarkkörtől 400 kilométerre északra egy hibás berendezésből, miközben mind a politikusok, mind a cégek rettegnek attól, hogy a nyolcvanas évek tankhajó-katasztrófáihoz hasonló balesetek történhetnek. A BP vezetése bocsánatot kért Alaszka lakosságától és vezetőitől azért, hogy a termelés leállítása napi 4,6 millió dolláros bevételkiesést okoz a szövetségi államnak.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet