Az alaszkai olajszállítások fele esett ki azzal, hogy a BP Plc a berendezésein észlelt veszedelmes rozsdásodás miatt egyik ottani olajmezőjén lezárta a kitermelését. A cég szakemberei nem hogy azt nem tudják, meddig fog tartani a szünet, de még azt sem tudták megmondani, mennyi időbe kerül a bonyolult termelő-szállító rendszer teljes leállítása. Szakértők csak ez utóbbit napokra teszik. A kiesett napi 400 ezer barrel az USA idei májusi olajtermelésének közel 8 százalékát, az importot is figyelembe véve az ország ellátásának 2,6 százalékát adja. A kínálatcsökkenés 76-77 dollárra emelte a nyersolaj tőzsdei jegyzését, és egyes elemzők szerint akár 10 dollárral is felnyomhatja a világpiaci árakat.
A BP döntésének közvetlen előzménye, hogy a rendszerein elhelyezett érzékelők 16 problémát jeleztek 12 helyen, illetve a dolgozók felfedeztek egy lyukat, amelyen 4-5 barrel (1 barrel kb. 160 liter) matéria már ki is folyt a fagyos alaszkai tundrára. A kárelhárítást igen gyorsan elkezdték, ugyanis a brit nagyvállalat nem engedheti meg magának, hogy környezetszennyezőnek tartsák. Márciusban 267 ezer gallon (1 gallon = 3,8 liter) olaj szivárgott ki az Északi-sarkkörtől 400 kilométerre északra egy hibás berendezésből, miközben mind a politikusok, mind a cégek rettegnek attól, hogy a nyolcvanas évek tankhajó-katasztrófáihoz hasonló balesetek történhetnek. A BP vezetése bocsánatot kért Alaszka lakosságától és vezetőitől azért, hogy a termelés leállítása napi 4,6 millió dolláros bevételkiesést okoz a szövetségi államnak.
