Harminc százalékkal visszaesett a dubai aranyipar értékesítése az idei év első felében – derült ki az ottani szakmai szövetség jelentéséből. Az okok között első helyen az egekbe szökő aranyár található – idén májusban unciánként 700 dollárral csúcsot döntött a sárga fém ára, ma délelőtt 633 dollárt kellett adni érte –, a második az a rettenetes körülmény, hogy még az olajjövedelmektől szemérmetlenül gazdag arab mini államban is nőttek a megélhetési költségek az utóbbi időben. Ezzel egyidejűleg a gyémánt és más drágakövek kereslete egyenesen megugrott, 40 százalékkal nőtt, aminek köszönhetően a ékszerértékesítés összességében kicsit még bővült is az Egyesült Arab Emirátusok kereskedelmi központjának számító országban. „A piac három százalékos növekedésére számítunk az idei évben, szemben a korábban megszokott 10-15 százalékos ütemmel” – mondta Tawhid Abdullah, a dubai Arany- és Ékszercsoport képviselője. Dubait egyébként adómentes luxuscikkeket kínáló boltjai miatt keresi fel sok tehetős arab és európai vevő. Az arany iránt elsősorban az utóbbiak kereslete gyengült, szemben velük az ázsiai vásárlók tradicionális okoknál fogva keresik a nemesfémet, minek következtében kevésbé árérzékenyek.
