Az, hogy a kartell bécsi döntésével már szinte senki sem törödik elsősorban azzal magyarázható, hogy az olajmunkások venezuelai sztrájkja tovább folytatódik. Ez pedig az Egyesült Államok stratégiai tartalékaira is igen komoly hatással van/lesz, ugyanis Venezuela az USA negyedik legnagyobb szállítója – a múlt héten mindössze két hajó hagyta el az ország kikötőit, míg a munkabeszüntetések előtt napi 12-14 hajó szállított olajat. Elemzők egyöntetű véleménye szerint az amerikai kőolajintézet ma arról számol be, hogy csökkennek az ország tartalékai – a megkérdezettek 1,1-1,7 millió hordó közötti visszaesést valószínűsítenek.
Ez most különösen annak fényében okoz aggodalmat az olajpiacon, hogy az Egyesült Államok a jelek szerint nem kívánja elkerülni az Irakkal szembeni konfrontációt. Tegnap egyébként a venezuelai fejlemények már-már pánikot keltettek, hiszen New Yorkban a 1,66 dollárral emelkedett az olajár, ami január 4 óta a legnagyobb napon belül áremelkedés volt.
