BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét 30 dollár fölött az olajár

Úgy tűnik, a múlt heti OPEC-ülés nem nyugtatta meg a kedélyeket az olajpiacon. A WTI nyersolaj hordója ugyanis a januári terminre 23 centtel – két hónapos csúcsra –, 30,33 dollárra emelkedett a magyar idő szerinti hajnali órákban a NYMEX távol-keleti elektronikus forgalmában.

2002. december 17. kedd, 09:01

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az, hogy a kartell bécsi döntésével már szinte senki sem törödik elsősorban azzal magyarázható, hogy az olajmunkások venezuelai sztrájkja tovább folytatódik. Ez pedig az Egyesült Államok stratégiai tartalékaira is igen komoly hatással van/lesz, ugyanis Venezuela az USA negyedik legnagyobb szállítója – a múlt héten mindössze két hajó hagyta el az ország kikötőit, míg a munkabeszüntetések előtt napi 12-14 hajó szállított olajat. Elemzők egyöntetű véleménye szerint az amerikai kőolajintézet ma arról számol be, hogy csökkennek az ország tartalékai – a megkérdezettek 1,1-1,7 millió hordó közötti visszaesést valószínűsítenek.
Ez most különösen annak fényében okoz aggodalmat az olajpiacon, hogy az Egyesült Államok a jelek szerint nem kívánja elkerülni az Irakkal szembeni konfrontációt. Tegnap egyébként a venezuelai fejlemények már-már pánikot keltettek, hiszen New Yorkban a 1,66 dollárral emelkedett az olajár, ami január 4 óta a legnagyobb napon belül áremelkedés volt.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet