BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Emelkedett az olajár a mai OPEC-ülés előtt

Magyar idő szerint hajnalban emelkedtek az olajárak a NYMEX távol-keleti elektronikus kereskedési rendszerében. A januárra szóló jegyzés 20 centtel kúszott feljebb, 27,60 dollárra.

2002. december 12. csütörtök, 09:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A drágulás elsősorban azzal magyarázható, hogy Venezuelában tovább folytatódik az az immár 11 napja tartó sztrájk, amely révén Hugo Chavez elnököt lemondásra próbálják kényszeríteni. Így a dél-amerikai ország napi 3,1 millió hordós kínálata jelenleg hiányzik a világpiacról. (Más kérdés, hogy így az OPEC tagországok legalább nem exportálnak a saját maguk által megállapított kvótánál lényegesen nagyobb volument a nemzetközi piacokra.)

E mellett egyébként az OPEC miniszteri értekezletén ma döntenek az említett kvóták nagyságáról. Irán szerint két lehetőség van a kartell előtt: vagy mindent hagynak változatlanul, s így a változtatás márciusra marad, vagy emelik a kvótákat, hiszen a tagországok, így is jelentősen több olajat exportálnak, mint amit meghatároztak maguk számára. (A kvóták jelenlegi szintre való leszállítása után ezidáig egyetlen hónap sem akadt, mikor a szervezet tartotta volna az előírásokat.) Utóbbi változatot támogatja Szaúd-Arábia is. A királyság szerint napi 1,5-2,0 millió hordóval vissza kellene fogni a termelést, ezzel együtt viszont a 21,7 milliós plafont 1,5-2,0 millió hordóval meg kellene emelni. Így a termelés is egyensúlyba kerülne, s ismét hitele lenne a kartellnek.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet