BUX 139220.63 -0,06 %
OTP 45330 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol sajtótájékoztató Lengyelországban

A Mol lengyelországi nemzetközi sajtótájékoztón erősítette meg a térségbeli konszolidációra irányuló törekvéseit - adta hírül a MTI. Mosonyi György vezérigazgató, Áldott Zoltán stratégiai, Michel-Marc Delcommune pénzügyi és Felkai György kommunikációs igazgató elmondta, hogy a társaság érdekelt szlovákiai, csehországi, szlovéniai, horvátországi, romániai és jugoszláviai befektetésekben, és felajánlja gazdag tapasztalatait és együttmuködését Lengyelországnak is, megerősítve a PKN Orlennel folytatandó kölcsönösen előnyös, szoros együttműködés iránti készségét.

2001. június 21. csütörtök, 16:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol az elmúlt héten szándéklevelet nyújtott be a lengyel kincstárügyi minisztériumban a PKN Orlen 18 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására. Korábban az osztrák OMV olajipari konszern tett vételi ajánlatot a részvénycsomagra. A lengyel kincstárügyi minisztérium eddig annyit közölt, hogy ágazati befektetőnek szeretné értékesíteni a jelenleg a Nafta Polska állami holding tulajdonát képező részvényhányadot, és a tranzakciót az idei harmadik és negyedik negyedév fordulóján (még a szeptemberi parlamenti választások előtt) szándékozik lebonyolítani.
Áldott Zoltán a sajtóértekezleten kizárta a PKN Orlen úgynevezett ellenséges átvételét, hangsúlyozva, hogy partneri viszonyra törekszenek a lengyel óriáscéggel. Közölte, hogy várják a további tájékoztatást a kincstárügyi minisztériumtól. A PKN Orlen részvényeinek 72 százalékát jegyzik a varsói és londoni tőzsdén, és elemzők véleménye szerint a társaság vonzó célpontot jelent egy ellenséges felvásárlás szempontjából. Ezzel kapcsolatban az elmúlt évben különféle híresztelések keltek lábra, a sajtó orosz olajcégek ilyen irányú törekvéseirol cikkezett, bár a PKN alapszabálya egyetlen részvényesnek legfeljebb 10 százalékos szavazati arányt engedélyez.
A vezetők közlése szerint a Mol annak ellenére is fenntartja vételi ajánlatát a gdanski kőolajfinomító 75 százalékos részvénycsomagjára, hogy a privatizációt bonyolító Nafta Polska holding június 11. óta kizárólagos tárgyalásokat folytat a másik ajánlattevővel, a brit Rotch Energy konszernnel. A kizárólagos tárgyalások július 9-ig tartanak, és amennyiben nem vezetnének eredményre, a Mol bízik abban, hogy ismét tárgyalóasztalhoz ülhet.
Egy kérdésre válaszolva Áldott Zoltán határozottan cáfolta, hogy a Rafineria Gdanska megvásárlására tett Mol-ajánlat mögött orosz befektető állna. A stratégiai igazgató a közép-európai térség olajipari vállalatainak integrációját sürgető szükségszerűségnek, a következő egy-két évben, még az EU-csatlakozás előtt lebonyolítandó feladatnak minősítette. Utalt a magyar vegyipar példájára, ahol orosz befektető jelent meg és szerzett részesedést. Úgy ítélte meg, hogy a Mol és a PKN Orlen jól kiegészítik egymást, és hasonló kihívásokra kell választ adniuk. Az osztrák OMV-val kialakított viszonyról (amelynek részesedése van a Mol-ban, és eközben szintén érdeklődik a PKN részvényei iránt) a pénzügyi igazgató azt mondta, hogy abban a versengés és a partnerség egyszerre, egymás mellett van jelen.

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet