BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Volt eredménye a NATO-találkozónak: olcsóbb lehet az olaj

Megtorpanhat az olajárak emelkedése, miután az USA, Nagy-Britannia, Franciaország és Oroszország megállapodtak, hogy fél évvel elhalasztják az iraki olajért-élelmiszer programhoz kapcsolódó szankciók felülvizsgálatát. Ezzel elhárulni látszik a veszély, hogy Irak június 3-án beszünteti olajexportját. Hírügynökségi jelentések szerint a megállapodást Budapesten dolgozta ki a négy ország külügyminisztere a NATO-értekezlet közben.

2001. május 31. csütörtök, 11:20

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Irak arra az esetre helyezte kilátásba az olajexport felfüggesztését - emlékeztet az MTI - , ha az ENSZ jóváhagyná az eredeti amerikai-brit javaslatot, amely szerint enyhítenék a polgári cikkek iraki importjára vonatkozó korlátozásokat, de szigorítanák a katonai célokra is alkalmas termékek bevitelét, emellett megakadályoznák Irak szíriai és jordániai olajkivitelét, amely az ENSZ szankciói alapján csempészésnek minősül. Oroszország és Franciaország ellenezte a szankciórendszer újjászerkesztésére szóló amerikai-brit javaslatot.
Az 1996-ban kezdett olajért-élelmiszer program keretében Irak kezdetben megszabott árbevételig exportálhatott, majd két éve már korlátlanul adhat el olajat a világpiacon, de az ellenérték ENSZ-számlára érkezik. Cserébe Irak ellenőrzés mellett importálhat főként élelmiszert, gyógyszert és olajipari alkatrészeket, illetve a számláról finanszírozzák a Kuvaitnak járó háborús jóvátételt és az ENSZ iraki tevékenységét is.
Ma délelőtt hordónként 28,93 dollár volt az északi-tengeri Brent júliusi szállításra a londoni IPE-n, vagyis 21 centtel lett olcsóbb a szerdai zárónál.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet