BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebb kockázattal is jó hozamot kínál az Arany Alap

Jelentős sikereket ért el a forgalom és a hozam tekintetében is a Budapest Alapkezelő Arany Alapja. Fatér Gyula, a Budapest Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója szerint továbbra is érdemes a portfóliókban aranyat tartani.

2012. december 13. csütörtök, 10:32

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

− Az elmúlt években slágertermék lett az arany, mostanra azonban mintha csillapodott volna a vásárlási kedv. Így látják ezt önök is?
− Az elmúlt időszakban volt egy komoly felfutás az aranyvásárlás tekintetében Magyarországon. Ezt éreztük mi is. A Budapest Alapkezelő Arany Alapja a 2011. év eleji 2 milliárd forintos eszközértékről idén nyáron megközelítette a 4 milliárd forintot. Azóta egy kisebb korrekció következtében az alapba befektetett vagyon 3,7 milliárd forint közelébe esett vissza, részben a befektetési jegyek eladása, részben az arany árfolyama miatt. Mióta az arany ára ismét elérte az 1800 dolláros szintet, újra élénkülést érzékelünk az aranybefektetés iránti keresletben. Ebben az is szerepet játszhat, hogy a banki kamatok sem tértek vissza a két számjegyű tartományba, ezért több befektető nyitott az alternatív befektetések irányába. Az arany esetében pedig ez elsősorban az alapoknál csapódhat le, ahol egy sor kockázat kiküszöbölhető a fizikai arany vásárlásával szemben.

− Mit kell érteni ez utóbbi alatt?
− A fizikai arany vásárlása esetében az arany szállítása és tárolása is kockázatot hordoz, a biztonságos megoldások pedig akár komolyabb kiadást is jelenthetnek a befektetőknek. Azoknak, akik ezzel nem akarnak bajlódni, érdemes inkább befektetési jegyet vásárolniuk. Ezt szem előtt tartva hoztuk létre az Arany Alapot, amely fizikai aranyba fekteti a pénzt, tehát hozamban ugyanazt tudja nyújtani.

− Ez azt jelenti, hogy közvetlenül fizikai aranyat vásárolnak?
− Nem. A Budapest Bank Arany Alapja a világ egyik legnagyobb fizikai aranyat vásárló alapjának jegyeit vásárolja meg, vagyis alapok alapjaként működik. Az alap dollárelszámolású, tehát aki megvásárolja ennek jegyeit, az ugyanolyan hozamot tud elérni, mint aki közvetlenül vesz fizikai aranyat.

− A dollárelszámolás miatt devizakockázattal is kell számolni?
− Az alap indulásakor még volt devizakockázat, azonban hamar rájöttünk, hogy az ügyfelek nem értik, időnként miért nem mozog együtt a dolláralapú ár emelkedésével az alap forintban számolt eszközértéke. Ma már a dollárkitettséget lefedezzük, tehát az ügyfelek forintban tudják ugyanazt a hozamot elérni, mint amelyet dollárban látnak az aranyár mozgása esetén.

− Mekkora volt ez a hozam az önök alapja esetében?
− Az elmúlt két évben 100 százalékról 118 százalékra nőtt az alap eszközértéke, ami évesítve 8,5 százalékos hozamot jelentett.

− Az alapban az aranyon kívül más árupiaci terméket is tartanak?
− Nem. Pont abban egyedülálló ez az alapunk Magyarországon, hogy tisztán aranyba fektetjük a beáramló pénzt. A többi ilyen jellegű alap ugyanis inkább nyersanyag alapként működik. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy más nyersanyagok esetében sokkal nagyobb kilengéseket okozhatnak a világgazdaság változásai. Jól látható, hogy a gazdasági növekedés visszaesése milyen nagymértékű áresést okozhat például az olaj esetében, amit az aranynál nem tapasztalunk.

− Milyen időtávban érdemes gondolkoznia annak, aki aranyba teszi a pénzét?
− Semmiképpen sem rövid távú befektetésben, legalább egyéves horizonton érdemes gondolkodni, de alapvetően 3−5 év az optimális horizont. Az arany ugyanis viszonylag defenzív befektetési lehetőség arra az esetre, ha a világban recesszió van vagy bármilyen gond üti fel a fejét. Ebben az esetben ugyanis az arany menedék devizaként szolgál, és ennek megfelelően is kell elhelyezni a portfólióban.

− A portfólió mekkora részét érdemes aranyban tartani?
− Ezt mindenkinek saját magának kell eldöntenie, attól függően, hogy mit vár az elkövetkező hónapokban, években. Aki úgy gondolja, hogy a recessziós időszak még nem ért véget, és a világgazdaságban még lesznek komolyabb megingások, annak érdemes jelentősebb összeget aranyba fektetni, aki viszont optimistábban látja a helyzetet, kevesebb pénzt tegyen ebbe a befektetési formába. Nagyjából azonban a teljes befektetett pénz 5−30 százalékát érdemes ebben a termékben elhelyezni.

− Mit várnak az elkövetkező időszakban az arany esetében?
− A világgazdaság helyzete azt mutatja, hogy még nem oldódtak meg a gondok a világban. Ráadásul az aranyat nemcsak befektetési termékként vásárolják, hanem nyersanyagként, tényleges felhasználásra is, ami folyamatos keresletet támaszt iránta. Ezért várakozásunk szerint még tovább emelkedhet az árfolyam.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet