BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak egy megyében nem volt még halálos baleset

Az idei első kilenc hónapban 75 halálos munkabaleset volt, de egyre több az egyéb súlyos, életveszélyes sérülést okozó eset is. A statisztika alapján a legtöbb súlyos baleset Békésben, Borsodban, és a Dél-Dunántúlon volt, vagyis itt a legrosszabbak a dolgozók esélyei a biztonságos munkavégzésre.

2011. november 14. hétfő, 09:06

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szeptember végéig 147 súlyos munkabalesetet jelentettek be az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőségnek. Meglepő módon ebből tíz még tavaly történt, csak a bejelentés csúszott át erre az évre − derül ki az OMMF első három negyedéves munkavédelmi ellenőrzési adatokat összegző jelentéséből. Az említett időszakban 75 halálos munkabalesetet volt kénytelen kivizsgálni a hatóság, ami erősen közelíti a tavalyi egész éves szomorú statisztikát. Az OMMF adatai szerint 2009-ben 91, 2010-ben pedig 95 halálos munkabaleset történt egész évben.

Az idei első három negyedévben egyébként a legtöbb, 9 halálos baleset Békés megyében történt, ettől nem sokkal marad el 7 esettel Borsod megye sem, és egyaránt hat-hat eset volt a fővárosban, Bács-Kiskunban, Fejér, Pest, és Somogy megyében. Az egyetlen megye, ahol idén még nem volt végzetes kimenetelű baleset, az Jász-Nagykun Szolnok, itt azonban az életveszélyes sérülést okozó balesetből volt hat eset. A legtöbb, 17 súlyos sérülést okozó munkabaleset idén Borsodban, Bács-Kiskunban (16 eset) és Pest megyében (13) volt. Az OMMF adatai szerint egyébként szeptember végéig 41 életveszélyes, 26 súlyos csonkulásos sérülést, 4 maradandó károsodást, illetve egy érzékszerv elvesztését okozó munkabalesetet jelentettek be a hatóságnak.

Az OMMF egyébként az említett időszakban 261 dolgozót foglalkozási megbetegedés gyanújával, 100 munkavállalót pedig fokozott expozíció miatt vizsgált ki, majd ezt követően értesítette a bejelentésekről az Országos Munkahigiénés s Foglalkozás-egészségügyi Intézetet. A legtöbb betegséggyanús esetet Baranyából jelentették, összesen 84 munkavállalót érintően. Borsod ezen a listán is a második helyen áll 55 munkavállalót érintő bejelentésekkel, míg Budapestről 22 esetet jeleztek a hatóságnak. A megbetegedések többségükben a férfiakat sújtották, szinte valamennyi kórok esetében. Kivételt a biológiai eredetű megbetegedések csoportja jelentett, mivel ezek jellemzően a nőknél jelentkeztek − vélhetően azért, mert ilyen jellegű megbetegedések elsősorban az egészségügyben és a szociális ellátásban fordulnak elő, márpedig ezekben az ágazatokban fölülreprezentált a női munkaerő.

Bejelentett foglalkozási megbetegedések kórok szerint
Nem Kémiai Fizikai Biológiai Nem optimális
igénybevétel,
pszichoszociális,
ergonómiai
Összesen
Férfiak 66 63 22 12 163
Nők 24 2 62 10 98
Forrás: OMMF
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet