BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatmilliárddal csökken a HM költségvetése jövőre

A Honvédelmi Minisztérium jövő évi költségvetése 275,2 milliárd forint, ami jelentősen elmarad az idei előirányzattól - ám idén a tárca

2010. november 21. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

nem állja a hivatásos katonák nyugdíját, így a csökkenés csak hatmilliárd forint.
Első ránézésre a honvédelmi költségvetés a jövő év egyik nagy vesztese, hisz az idei 308,2 milliárd forint után a Honvédelmi Minisztérium (HM) jövőre 275,2 milliárd forintból gazdálkodhat. Átnézve a számokat, kiderül, hogy 2011-ben a HM költségvetésében már nem szerepel az a 27 milliárd forint, ami a katonai szolgálati nyugdíjak ellentételezését szolgálja, így a korrigált mínusz már csak hatmilliárd forint. A hiányzó pénzt a nyugdíjalapból a kormány a magánpénztári járulékok "elterelésével" pótolja. A honvédelmi tárca vezetése ezzel szemben 8,8 százalékos növekedésről beszél - legalábbis ezt mondta Simicskó István a honvédelmi bizottság ülésén. Az államtitkár szerint ez az összeg a biztonságos működésen, a személyi és dologi kiadásokon túl húszszázalékos fejlesztésre is lehetőséget nyújt. Simicskó a vitában hangsúlyozta, hogy jövőre a honvédelem 22,3 milliárd forint tényleges többlettel számol, ami 8,8 százalékos növekedést jelent. A Katonai Felderítő Hivatal 400 millió, a Katonai Biztonsági Hivatal 290 millió forinttal megnövelt költségvetéssel számolhat.
A tények egy kissé árnyaltabbak: a Magyar Honvédség vezérkara az idén 22,6 milliárd forintból működött, ez 2011-ben 21,6 milliárd forintra csökken. Az összhaderőnemi parancsnokság a tavalyi 82,5 milliárd forint után jövőre 80,9 milliárd forintból gazdálkodhat, míg a Simicskó által megnevezetett Katonai Felderítő Hivatal az idei költségvetésből 9,2 milliárd forintot kapott, ez jövőre 9,4 milliárd forintra emelkedik - ami 200 milliós többlet -, 3,5 százalékos infláció mellett. Javul viszont a pénzellátása a HM ügynökségeinek: a minisztérium infrastrukturális ügynöksége az idei 30,1 milliárd után jövőre 5,5 milliárddal többől gazdálkodhat, míg a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség kerete az idei 51,4 milliárd után 8,7 milliárddal emelkedik. Ez utóbbiból finanszírozzák az afganisztáni missziót, amire 7,3 milliárd forintot különítettek el, de itt számolják el a Gripenek bérleti költségét - 32 milliárd forint -, illetve a plusz pilótaképzési programot 1,5 milliárd forintért.

A jövő évi költségvetésben beruházásokra és fejlesztésekre 9,2 milliárd forintot különítettek el. Ebből az afganisztáni misszióval kapcsolatos beszerzésekre 4,8 milliárd forint jut, laktanyák rekonstrukciójára 564 millió, míg a helikopterfelújítási programra 480 millió. Többletforrást jelenthet, hogy az idén kivonásra kerülő MIG-29-es vadászgépek esetleges értékesítéséből származó bevételt a honvédség fejlesztési kiadásokra fordíthatja. (A kérdés tudomásunk szerint téma lehet a közelgő magyar-orosz miniszterelnöki találkozón is.)
A jövő évi költségvetés még csak elvi szinten számol az önkéntes-tartalékos rendszerrel, hisz erre a célra csak 75 millió forintot különítettek el. A HM azzal számol, hogy 2011-ben ezer önkéntes lép be a rendszerbe, ám ezek a "katonák" azon biztonsági őrök lehetnek, akik jelenleg laktanyaőrzési feladatokat látnak el. A tárca úgymond szeretné minél előbb eloszlatni azt a kínos közvélekedést, miszerint a katonák még a laktanyáikat sem képesek megvédeni, ezért tetemes összegekért magáncégek látják el ezt a feladatot. A ciklus végére mintegy 6-8 ezer önkéntes tartalékossal lehet számolni, akik később komolyabb területeken is bekapcsolódhatnak a honvédségi feladatok ellátásába.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet