Újabb magyar katonát vesztett a Magyar Honvédség afganisztáni missziója, miután a hazainduló magyar PRT-csoport konvoját megtámadták a lázadók. Az elhunytat, Pappné Ábrahám Judit(†) törzsőrmestert a 25. Klapka György Lövészdandár állományából posztumusz hadnaggyá léptette elő és a Magyar Honvédség hősi halottjává nyilvánította Hende Csaba honvédelmi miniszter.
Az afganisztáni Baghlan tartományban szolgáló Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) egyik konvoját augusztus 23-án, magyar idő szerint hajnali három óra harminc perckor támadás érte. A nyolcadik váltás hazautazó állománya az ISAF Északi Régiójának központjába, Mazar-e Sharif városba tartott. A konvoj negyedik járműve közelében házi készítésű robbanószerkezetet (IED) robbantottak, majd hátulról páncéltörő gránáttal (RPG-vel) lőtték. Ezt követően három oldalról többször is tűz alá vették. A támadás során a 15 járműből álló konvojban egy páncélozott Toyotát ért találat. A 11 Toyota terepjáró előtt 4 felderítő páncélozott Humwee haladt, melyek a konvoj haladását biztosították. Ezekben a biztosító erők egy része, a Toyotákban részben a hazaszállítandó 29 katona, részben a védelmükre kirendelt erők utaztak.
A támadás kezdetén a konvoj parancsnoka erősítést kért a PRT parancsnokától. Ezt követően az Afgán Nemzeti Hadsereg (ANA), az Afgán Rendőrség (ANP) egységei mellett német katonák érkeztek és közel egy kilométeres arcvonalon próbálták visszaszorítani a támadókat.
A támadásban elhunyt Pappné Ábrahám Judit törzsőrmester. A gránáttalálatot kapott autóban utazó három másik katona is megsebesült. Ketten könnyebben a repeszektől, ők a Mazar-e Sharif-i német tábori kórházban lábadoznak, míg a harmadik sebesült, az életveszélyes fejsérülésekkel - lapzártánkkor - kómában lévő zászlós gyógyulásáról hazaszállítását követően már az Állami Egészségügyi Központban gondoskodnak.
Hende Csaba honvédelmi miniszter az esetet bejelentő múlt heti sajtótájékoztatóján a magyar szerepvállalással kapcsolatban leszögezte, hogy a magyar kormány Afganisztán-politikája változatlan. A missziónak az a célja, hogy a törvényes afgán kormány mielőbb képes legyen arra, hogy a biztonságot és a békét a maga erejéből garantálhassa Afganisztánban. A biztonsági helyzet romlásával a PRT működési feltételei a mai támadástól függetlenül is nagymértékben megnehezültek, ezért döntött úgy a kormány, hogy hat hónappal meghosszabbítja mind a PRT, mind az OMLT mandátumát - hangsúlyozta a honvédelmi miniszter a sajtótájékoztatón.
