Sajátosan alakult meg az elmúlt hetekben a rendőrség berkein belül egy új szervezet: a Terrorelhárítási Központ látszólag a rendőrség szerveiből organikusan fejlődött ki, és nem nélkülöz némi logikát sem a központ fölállítása, ám nem egészen erről van szó. A központ főigazgatójává várhatóan Hajdú János volt rendőrtisztet, "kommandóst" nevezik ki, aki a kilencvenes években bevetési egységekben szolgált, ám az elmúlt években a Fidesz biztonsági igazgatójaként és Orbán Viktor Fidesz elnök személyi testőreként dolgozott.
A tavasszal megválasztott Orbán Viktor, szakítva a hagyománnyal és a jogszabályi előírásokkal, nem a Köztársasági Őrezred munkatársaira bízta személyes biztonságát, hanem a megszokott személyi biztosítóit tartotta meg, akiket a kormányra kerülést követően visszavettek a rendőrség állományába. A központ főigazgatóját a belügyminiszter nevezi ki - hasonlóan a többi rendőrségi vezetőhöz. Már ekkor nyíltan felvetették a Terrorelhárítási Központ (TEK) létrehozását - amelyre végül egy augusztus 19-i kormányrendelettel sort is kerítettek. A hírek szerint e terület átszervezése több milliárd forintos kiadással jár majd. Már most tízmilliárdos értékben kért a kormány felmentést a közbeszerzési eljárások alól a TEK felállításához.
A TEK feladata lesz minden terrorfenyegetettség elhárítása az ország területén - ennek megfelelően koordinálja a felderítést, és így a titkosszolgálatok munkáját is. E szervezetben integrálják a rendőrség különleges bevetési egységeit, amelyeknek a hangzatos elnevezés ellenére vélhetően fő feladata továbbra is a veszélyes (fegyveres) bűnelkövetők, gyanúsítottak elfogása lesz. Jövő január és július között Magyarország látja el az uniós elnökséget - ennek megfelelően nagyobb diplomáciai jövés-menésre lehet számítani, főleg a fővárosban és környékén. Ám eddig nem hoztak nyilvánosságra olyan információt, amely arra utalna, hogy az ország terrorfenyegetettsége megváltozott-e az elmúlt hónapokban.
Az elképzelések szerint a TEK szervezi meg a köztársasági elnök és a miniszterelnök védelmét - igaz, itt már együttműködik a Köztársasági Őrezreddel. Az őrezred felügyeli a kisebb rangú politikusok személyi biztosítását, vagyis a TEK felállításával olyan párhuzamosság jött létre, amelynek létjogosultságát biztonsági szakértők lehet hogy meg tudják védeni, közgazdászok azonban biztos, hogy nem.
A TEK-nek, illetve a főigazgatónak politikai súlya is lesz, hisz a TEK első embere vezeti majd a Terrorellenes Koordinációs Bizottságot, amely bedolgozik a Nemzetbiztonsági Kabinetnek - ennek tagjai pedig már kormánytagok. A koordinációs bizottságban a titkosszolgálatok vezetői, az ORFK vezetője, az APEH-hel összevonás előtt álló vám- és pénzügyőrség, illetve a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ, továbbá a Bevándorlási Hivatal vezetői dolgoznak. A szervezet összeállítása meglehetősen sajátos: aggályos a leendő fő-adóhivatalnok jelenléte e bizottságban, arról nem is beszélve, hogy a TEK vezetője - akit a belügyminiszter közvetlenül nevez ki - így főnöke lesz a szintén a belügyminiszter által kinevezett ORFK-vezetőnek.
