A parlament elfogadta a közbiztonsági törvénycsomagot, amely többek között két hónapban maximálja az elzárás időtartalmát, fiatalkorúak esetében pedig egy hónapban. Az új törvény lehetővé teszi, hogy az eljárásról ne kinevezett bíró, hanem bírósági titkár döntsön - ezzel a gyorsabb ügymenetet szeretné elérni a jogalkotó. Szintén a közbiztonság javulását várja a kormány attól az intézkedéstől, amely szerint az önkormányzati hatósági eljárásokban kiszabható bírság összegét ötvenezer forintban maximálják.
A gyorsabb ítélkezést szolgálja az a szabály is, hogy ha kisebb súlyú bűncselekmény esetén tetten érték az elkövetőt, akkor gyorsított eljárásban kell bíróság elé állítani. Ezt a szabályt kell alkalmazni akkor is, ha az elkövetéstől számított két napon belül fogták el a feltételezett tettest.
A jogszabály újfent egyértelműen rendezi, hogy a kis értékű lopások esetében is a rendőrség az illetékes - s ha nem ott tették a feljelentést, abban az esetben is a rendőrség folytatja le az eljárást. Az új szabályok szerint gyanú esetén a rendőrség házkutatást tarthat bírói felhatalmazás nélkül: nem lehet házkutatást tartani bírói határozat hiányában ügyvédi irodában, egészségügyi intézményben, illetve közjegyzőnél. A házkutatás viszont a tulajdonos jelenlétében hajtható végre és a rendőrségi határozatban előre le kell szögezni, hogy milyen bizonyítékot keresnek.
Az új szabályok szerint a magánlaksértést - lakásba csalással való bejutást - százötvenezer forinttal büntethetik a bíróságok, hasonló a tarifája a feloszlatott társadalmi szervezetek egyenruhájának viseléséért - ezt a szabály a Magyar Gárdához hasonló esetekre alkotta a parlament kétharmados fideszes többsége. Az új szabálysértési módosítások több más kis súlyú bűncselekményt hasonló mértékű pénzbírsággal, illetve elzárással sújtanának: így közlekedési táblák rongálását, megye- és országhatárjelek tönkretételét, kis értékű - húszezer forint alatti - lopásokat, rongálásokat, nem géperejű járművek eltulajdonítását.
