Az utóbbi hónapokban két sportlövő által elkövetett vagy tervezett bűncselekmény borzolta a kedélyeket: egy pécsi egyetemista sportlövőként engedéllyel tartott fegyverével megsebesített több embert és egy tankörtársát megölte, míg egy pesti egyetemista - akinek szintén volt fegyvere - hasonló mészárlásra készült. A két bűncselekményre válaszul a kormány szigorította a sportlövők fegyverhez jutását.
Így a jövőben a sportlövő csak hároméves igazolt sportegyesületi tagság után juthat saját tulajdonú lőfegyverhez - addig csak a klubok fegyvereit használhatja. A jogalkotók szerint e három év lehetőséget ad a leendő fegyvertulajdonos kiismerésére, ráadásul a fegyvervásárlásra jogosító engedély kiadását szakszövetségi minősítésnek is meg kell előznie. A módosítással szemben a sportág képviselői azzal érveltek, hogy saját fegyver híján így a fiatal sportolók hátrányba kerülhetnek a versenyeken - végül a kormány nem vette figyelembe ezt az érvelést.
Szigorodnak a fegyvertartási szabályok is: a kormányrendelet módosítása nyomán a sportegyesületeknek kötelező fegyvertároló helyiséget kialakítani, ahol nemcsak az egyesület fegyvereit, hanem a sportlövők tulajdonában lévő fegyvereket is tárolni lehet. További szigorítás, hogy a fegyverszobákat nem elég fizikai védelemmel ellátni, hanem vagy őrszemélyzetről kell gondoskodni, vagy távfelügyeleti rendszerbe bekötött riasztóberendezéssel kell ellátni a helyiséget. Az új szabályoknak a sportegyesületeknek idén augusztus végéig kell megfelelniük. A jogszabály módosításával átmeneti időre - maximum 180 napra - a sportcélú fegyvereket a rendőrkapitányságokon is le lehet adni.
