A magánbiztonsági ágazatban már 2007 óta van ágazati kollektív szerződés, most azonban szükségessé vált az abban foglaltak és a kapcsolódó bértábla összegeinek felülvizsgálata - mondta a Napi érdeklődésére Kaló József, a Magyar Biztonsági Vállalkozások Munkaadói Szövetségének elnöke. A bértábla felülvizsgálata már tavaly is elmaradt, és szeretnék megelőzni, hogy irreálisan alacsony órabérekkel szerződjenek le munkavállalók. Az egyéni vállalkozóként dolgozó vagyonőröknek is támpontot adhatnak a bértábla órabérei - amitől fölfelé el lehet térni -, megelőzendő az önköltségi ár alatti vállalási árakat tartalmazó szerződések megkötését. (A bértáblát az ellenőrzéseknél előszeretettel veszik elő az APEH és az OMMF szakemberei.)
A szakszervezetekkel javarészt már megállapodtunk arról, hogy mit tartanának elfogadhatónak - persze szigorúan figyelembe véve a minimálbér és a garantált bérminimum emelését, valamint a válság hatását - mondta az elnök. A szociális partnerek mindenesetre próbálják megállapítani, hogy mi az az alapár az egyes szakmák és szakmai szintek - mint a bankőrzés, fegyveres biztonsági őr, kutyás őr - esetében, amiből adó- és járulékfizetés után még biztonságosan megoldható a feladatok ellátása. Ezt február végéig megoldják, majd kérelmezik, hogy a rendészeti tárca kötelezően terjessze ki a kollektív szerződést. Ez azt jelentené, hogy ezt követően minden, az ágazatban tevékenykedő vállalkozásnál alkalmazni kellene az áksz pontjait és a bértábla elemeit.
