A parlamenti ciklus utolsó ülésén a honvédelmi bizottság jóváhagyta az afganisztáni magyar misszió több mint 200 fős létszámnövelését, miután megtárgyalták a Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erők (ISAF) műveleteiben történő további magyar katonai szerepvállalásról szóló kormányhatározat módosítását. Bali József, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai szakállamtitkára elmondta: a kormány január 28-án módosított határozata szerint a mintegy 150 fős létszámnövelés költsége 5,2 milliárd forint, amit várhatóan a költségvetés általános tartalékából biztosítanak - tudósít a honvedelem.hu.
A kabinet döntése szerint a Különleges Műveleti Csoport mandátumát további két váltással, október 1-jéig meghosszabbítja, létszámát pedig 16-ról 20 főre emeli. Emellett egy újabb Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoportot (OMLT) is küldünk, legfeljebb 56 résztvevővel. Magyarország eredetileg is két OMLT-csoportot ajánlott fel az afganisztáni műveletekhez, a második kitelepítése azonban - az afgán haderő fejlesztéséhez igazodóan - csak most vált aktuálissá. A csoport feladata az afgán helikoptervezető és kiszolgáló személyzet oktatása, képzése és a tervezési folyamatokban való részvétel. Harci műveletekben nem vesz részt. Az afgán parlamenti és tartományi választások biztosítására legfeljebb 40 katonából álló biztosító szakaszt küldenek Baghlan tartományba, maximum hat hónapos időtartamra. A hatékonyabb nemzeti logisztikai támogatás érdekében 35 fős Nemzeti ISAF Támogató Elem kitelepítése várható. A kormányhatározat módosítása rögzíti azt is, hogy újra vállalnánk a kabuli nemzetközi repülőtér biztosításának vezetését. Ezt legfeljebb 90 katonával, egyéves időtartamban látnák el a Magyar Honvédség szakemberei.
