Az idén több, a munkavédelem szempontjából fontos jogszabály elfogadására lenne szükség, többek között a Nemzeti Munkavédelmi Politika (NMP) és a kapcsolódó végrehajtási rendeletek esetében - mondta Borhidi Gábor, az Országos Érdekegyeztető Tanács Munkavédelmi Bizottsága munkavédelmi oldalának ügyvivője. Ugyan az NMP-t többszöri átdolgozást követően már jóváhagyta az OÉT, egyelőre még nem nyújtották be a parlament elé, és még mindig kérdéses, hogy ebben a kormányzati ciklusban sor kerül-e az elfogadására. Szakértők szerint az idő egyébként is szorít, mivel máris egyéves késésben van a 2012-ig érvényes program megvalósítása. A végrehajtási rendeletek kidolgozása is időigényes lesz, elég csak a munkahelyi balesetbiztosítási rendszer előkészítésére gondolni.
Várhatóan még az első negyedévben az OÉT Munkavédelmi Bizottsága elé kerül az építési munkahelyeken megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről szóló SZMM rendelet. A munkavállalói oldal bízik benne, hogy mielőbb sikerül lezárni három foglalkozás-egészségügyi rendelet megtárgyalását is, mivel megalkotásuk már két éve húzódik.
A 89/1995. (VII. 14.) kormányrendelet módosítását az egységes munkavédelmi felügyeleti rendszer létrejötte és az Európai Unió 2007-2017 közötti munkavédelmi stratégiájának való megfelelés indokolja. A módosítás a munkahigiénés és foglalkozás-egészségügyi feladatok meghatározása mellett egységesíti a fogalmakat, a munkáltatói és a szolgáltatói bejelentéseket és a beszámolók korszerűsítését, összehangolását az elektronikus adatszolgáltatás lehetőségének megteremtésével. A módosítás meghatározza a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatások szintjeit, az alap- és szakellátás feladatait. A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásról szóló 27/1995. (VII. 25.) NM rendeletet többek között a foglalkozás-egészségügyi rendszer átalakulása miatt kellett újragondolni. A harmadik a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendeletet módosítaná és aktualizálná.
