BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Évente kétezerötszáz emberéletet menthet meg a rendszer

2009. november 15. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mobilhálózat-üzemeltetők is támogatják az e-segélyhívó bevezetését
Az európai mobiltávközlési ágazat is támogatja az e-segélyhívó szolgáltatás, a járműfedélzeti automatikus európai segélyhívó rendszer kiépítését. A GSM Association ágazati szervezet igazgatója, Martin Whitehead nemrégiben az EU szándéknyilatkozatának aláírásával is megerősítette elkötelezettségüket a páneurópai rendszer megvalósítása mellett. A rendszer teljes kiépítésével évente akár 2500 emberélet menthető meg az unióban, valamint 10-15 százalékkal csökkenthető a sérülések súlyossága. Emellett az unióban közlekedő 230 millió gépjármű e-segélyhívó rendszerrel történő felszerelése évente 26 milliárd eurós megtakarítást eredményezne, figyelembe véve, hogy a közlekedési balesetek évente legalább 160 milliárd eurós költséggel terhelik az Európai Unió gazdaságát.
Ha egy jármű súlyos balesetet szenved, az e-segélyhívó automatikusan tárcsázza a 112-es egységes európai segélyhívószámot és tájékoztatja a legközelebbi segélyszolgálatot a jármű helyzetéről, még akkor is, ha az utasok nem tudják vagy nem képesek megmondani, hol vannak. A tagállamok hatóságainak gondoskodniuk kell arról, hogy a segélyszolgálatok - és különösen a hívásokat fogadó központok - megfelelően fel legyenek készülve az e-segélyhívások kezelésére. A technológia már rendelkezésre áll, és az ágazat is megállapodott az egységes közösségi szabványokról.
Tizenöt tagállam és a három EGT-ország már aláírta, hat tagország, köztük hazánk pedig kész csatlakozni a rendszerhez. Hat tagország - Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Írország, Lettország és Málta - azonban még nem szignálta az e-segélyhívó-szándéknyilatkozatot, elsősorban a költségekre hivatkozva. Itt az ideje, hogy ezek az országok levegyék lábukat a fékpedálról, és felgyorsítsák az életmentő rendszer bevezetését. Ellenkező esetben az Európai Bizottság jövőre kénytelen lesz jogszabályjavaslatot benyújtatni - mondta Viviane Reding, az Európai Unió hírközlésért felelős biztosa. A bizottság az e-segélyhívó rendszert egyrészt a technológia határfüggetlenségét biztosító kutatási projektek (E-MERGE és GST-Rescue) finanszírozásával, másrészt az ágazati együttműködésre módot nyújtó eBiztonság kezdeményezéssel támogatta. Az elmúlt két évben az EU mintegy 160 millió euróval támogatta a közlekedési ikt-rendszerekkel kapcsolatos kutatásokat.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet