Az idei sem a bőség éve volt a három polgári és két katonai titkosszolgálatnál - ám az általános spórolás miatt jövőre további jelentős büdzsécsökkenést szenvednek el a kémek és az elhárítók - derült ki a nemzetbiztonsági bizottság vitájából, ahol a 2010-es költségvetés volt napirenden. A három polgári titkosszolgálat - a hírszerzésért felelős Információs Hivatal, az elhárításra hivatott Nemzetbiztonsági Hivatal és a lehallgatásokat végző Nemzetbiztonsági Szakszolgálat - jövőre 30,7 milliárd forintból gazdálkodhat. Az Információs Hivatal költségvetési támogatása 12, a szakszolgálaté 11,6, az NBH-é 8,1 százalékkal csökken 2009-hez képest. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint különösen a szakszolgálat esetében okozhat gondot a források elvonása - előfordulhat, hogy a lehallgatók nem tudnak minden megrendelést végrehajtani. A szakszolgálatok nemcsak a társ-titkosszolgálatoknak, de például - elvileg - a rendőrség és a vámőrség számára is végeznek információszerzést, lehallgatást. Az ÁSZ nem látja, hogy elegendőek lesznek-e a források - elképzelhető, hogy ez évhez hasonlóan év közben jelentős többlettámogatásra lesz szükségük a szolgálatoknak. Ha így alakulna, és mégsem kapnak pluszforrást, a szolgálatok jelentős önkorlátozásra kényszerülhetnek - fogalmazott Nagyvári Antal, az Állami Számvevőszék osztályvezetője. A honvédelmi tárca viszonylagos függetlenségének köszönhetően a Katonai Biztonsági Hivatal, illetve a Katonai Felderítő Hivatal költségvetési támogatása nominálisan szinten marad - vagyis reálértéken mintegy négy százalékkal csökken - mondta a honvédelmi tárca képviselője a bizottság ülésén.
A felújítások szinte teljesen elmaradnak, a beruházások jelentősen csökkennek: ezt egy évig "kibírják" a szolgálatok - de ilyen költségvetésre csak egyszer van lehetőség - hangzott el a bizottság ülésén. Az ellenzéki képviselők szerint az is kérdéses, hogy a költségvetés ez év végéig biztosítani tudja-e az egész éves működés fedezetét. Demeter Ervin (Fidesz) szerint emiatt várhatóan évközi beavatkozásra lesz szükség. Demeter furcsállta, hogy az NBH költségvetése csökken a legkisebb mértékben. A MSZP-s Tóth Károly is kevesellte azt a 250 millió forintos beruházási előirányzatot, amely a szakszolgálat évek óta folyó, információ- és adatforgalom-ellenőrzést célzó beruházását finanszírozná. Az előirányzatot ezért az MSZP-sek az eredeti 1,5 milliárd forintra emelnék. A Nemzetbiztonsági Bizottság szocialista alelnöke jelezte, hogy ebben a kérdésben egyeztetést kezdenek a kormánnyal.
