Bár hatóságként alig 25 éve létezik a munkavédelem hivatalos szerve, az általuk ellátott tevékenység egy részét már az 1893-as, iparfelügyeletről szóló törvény is előírta az akkori iparfelügyelők számára - mondta Dudás Katalin, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) megbízott elnöke. Maga az OMMF 1984-ben jött létre, amikor a munkavédelem átkerült a szakszervezetek kezeléséből az újonnan létrejött hatósághoz. A következő évben a régióból elsőként Magyarország csatlakozott a Nemzetközi Munkafelügyeleti Szövetséghez. A következő negyed század lényegében folyamatos átalakulással járt a szervezet életében, ahogyan a hatósági jogkörök, ellátandó feladatkörök bővültek és ahogyan folyamatosan megteremtődött a munkavállalók hatékonyabb védelméhez szükséges jogszabályi háttér is. A munkaügyi ellenőrzéssel 1987-ben bővült a hatóság feladatköre.
Az 1993-as munkavédelmi törvény a következő év januárjától lépett hatályba, ez pedig már részletesen meghatározta a szervezet tevékenységét. A következő nagyobb változást az okozta, hogy 1996-97-ben költségvetési takarékossági megfontolások miatt a területi felügyelőségeket a megyei munkaügyi központokhoz csatolták. Ez azonban a két szervezet eltérő feladatköre és szemléletmódja miatt nem volt gyümölcsöző együttélés. Végül 2000-től lett ismét önálló szervezet az OMMF. Az újabb szervezeti átalakulás sem váratott magára: 2006-ban kezdődött a regionális munkaügyi és munkavédelmi felügyelőségek megszervezése, ami a tapasztalatok szerint érdemben javította az ellenőrzési munka hatékonyságát. A foglalkozás-egészségügy azonban egészen 2007-ig az ÁNTSZ hatáskörében maradt. Mostanra befejeződött a munkaegészségügy, illetve annak a 150 szakértőnek az integrálása is az OMMF életébe, akiket az ÁNTSZ-től vett át felügyelet.
