A jövő évi költségvetés kevés nyertesei közé tartozik majd a rendőrség - már ha a rendelkezésre álló forrásokat nézzük. A rendvédelmi szervek költségvetése épp az idén süllyedt mélypontra: az eredeti előirányzat szerint mindössze 189 milliárd forintból kellett gazdálkodni az immár integrált határvédelmi feladatokat is ellátó rendőrségnek. Ugyanakkor az évközi átcsoportosításokkal a rendőrség büdzséje ennél néhány milliárd forinttal magasabb lesz az idén is. A jövő évi költségvetés tervezése során már napvilágra került, hogy a források tíz százalékkal emelkednek 2010-ben, ami a négyszázalékos infláció mellett is tisztes reálnövekedést jelent - a mérleg másik serpenyőjében persze ott vannak a pluszfeladatok.
A kormány közbiztonsági programja szerint a pályát elhagyó 40-50 éves, nyugdíjas rendőrök visszakerülhetnek a szerződéses állományba. Rájuk elsősorban körzeti megbízottként számít a kabinet. Más kérdés, hogy az átlaggal összevetve nem rossz rendőrnyugdíjak mellé - a jelenleg hatályos szabályok szerint - ezek a rendőrök csak a minimálbért kaphatnák meg, hacsak nem változik még az ősszel a szabályozás. Fölgyorsítják a rendőrképzést is. A keresztfélévek megindításával felével, 400 fővel emelik a képzésben részt vevők számát. Ennek részeként jelentősen megnövelik a roma ösztöndíjas rendőrtanoncok számát: a mostani hatvan ösztöndíjas hellyel szemben jövőre már 300 ilyen státus lesz.
Az elképzelések szerint zöld utat kapnának az önkormányzatok alárendeltségében működő településőrségek, illetve megháromszoroznák a jelenlegi közterület-felügyelők számát. A falvak településőröket állíthatnak szolgálatba, akik a bűnmegelőzésben segítik a rendőrség munkáját. Ehhez kormányzati támogatást igényelhetnek a helyi önkormányzatok. Az elképzelések szerint az új emberek részben az Út a munkához program keretében kezdhetnek dolgozni - vagyis a forrásokat részben a kormányzat biztosítaná.
A kormányfő által szeptember elején meghirdetett program szerint hazai és uniós forrásokból a kormány megduplázná a térfigyelő kamerák számát. Az ehhez szükséges, mintegy másfél milliárd forintnyi uniós forrás már a nyáron, illetve ősszel az önkormányzatok rendelkezésére áll. A rendőrség által leginkább indokoltnak tartott területeken több száz kamerát maga a hatóság szerel fel és helyez üzembe legkésőbb 2010 tavaszáig. Emellett több száz, már felszerelt kamera képének a rendőrségi rendszerekhez csatolását valósítják meg még az idén, összesen 500 millió forintos beruházás keretében. Közbiztonság szempontjából rendkívül hatékonynak bizonyultak a térfigyelő kamerák: ahol ilyeneket felszerelnek, csökken a bűnözés, a lakó- és közterületek biztonságosabbá válnak. Jelenleg mintegy 1500 térfigyelő kamera működik az országban.
Pluszforrásokat kap a Nemzeti Nyomozó Iroda is. A mintegy 600 millió forintos többlettámogatást kifejezetten a szélsőségek elleni fellépéshez kötötte a kormányzat - más kérdés, hogy ezt a pénzt az NNI miként használja fel. A támogatásból 200 milliót még az idén megkapnak a kiemelt ügyek nyomozói. Emellett folytatódnak a már megkezdett programok. Az objektumvédelemmel foglalkozó rendőrök helyét a rendvédelmi szervek által kiképzett biztonsági őrök veszik át - így a rendőrségi munkával foglalkozó egyenruhások száma csak az idén 300 fővel növekszik. Ugyancsak a létszámgondok orvoslását szolgálja, hogy - október közepén kezdődő rövid szakmai alapképzésük után - még az idén szolgálatba áll kétszáz, felsőfokú végzettségét nem rendészeti területen szerzett diplomás közalkalmazott, illetve köztisztviselő.
