Az ezredfordulót követő hét év kedvezőtlen adatait követően tavaly látványosan javult a közlekedésbiztonság. Az előző év baleseti statisztikai adatainak ismeretében kijelenthető, hogy 2008 a magyar közlekedésbiztonság egyik legsikeresebb éve volt - állítja az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). A rendőrök szerint a folytatás azonban korántsem garantált, mert bár az eredmények jelentősek, mégis "törékenyek". Az év első felében időarányosan szerényebb mértékű, de továbbra is javuló eredményt mutatnak a statisztikák.
Az országos adatok szerint január és július között a bekövetkezett személyi sérüléses közúti közlekedési balesetek száma 8,9 százalékkal - 8927-ről 8131-re - csökkent. A halálos kimenetelű balesetek száma 4,17 százalékkal (384-ről 368-ra) mérséklődött, a súlyos sérüléses balesetek száma 14 százalékkal, 2476-ra, a könnyű sérüléses balesetek száma pedig 6,7 százalékkal (5287-re) mérséklődött.
Hasonló arányban csökkent a halálos balesetek során elhunytak száma, az első félévben 401 ember halt meg az utakon, ami 15 fővel kevesebb a tavalyinál. Látványosan csökkent a halálos balesetek száma Békésben (47 százalékkal), illetve a fővárosban, ahol 22 százalékos a mérséklődés. Az előző év azonos időszakának adataihoz képest az ittasan okozott közúti közlekedési balesetek száma 8,35 százalékkal esett (1042-ről 955-re).
A hazai célkitűzéseket tartalmazó "Magyar közlekedéspolitika 2003-2015" program úgy fogalmaz, hogy 2010-re a személyi sérüléses közúti közlekedési balesetek és a halálos áldozatok számát 2001-hez képest harminc százalékkal kell csökkenteni, 2015-re pedig 50-százalékkal. A bázisév, 2001 első félévéhez képest az idén bekövetkezett személysérüléses közúti közlekedési balesetek száma 1,65 százalékkal (8267-ről 8131-re) mérséklődött, a balesetek halálos áldozatainak száma pedig 520-ról 401-re csökkent - ez közel 23 százalékos javulást jelent. A 2010-re kitűzött cél ezen eredmények figyelembevételével teljesíthetővé válik - közölte az ORFK.
Augusztustól tovább szigorodott az objektív felelősség rendszere. Az eddigi "sima" helyszíni szabálysértési eljárással szemben közigazgatási eljárás keretében büntetik augusztus elsejétől a vezetés közben mobiltelefonálókat vagy épp a gyermekülés, a bukósisak, valamint a biztonsági öv használatát mellőzőket. A közigazgatási eljárásban szabott tarifája van a büntetéseknek - nem lesz mozgástere az egyéni mérlegelésnek. A biztonsági öv és a bukósisak használatának elmulasztása esetén a szabályt szegő, a vezetés közbeni mobilozás és a gyerekülés mellőzése esetén a járművezető büntethető.
