Nem mindennapi tűzeset történt egy kisvárosi bevásárlóközponton belül kialakított gyógyszertárban a múlt év végén - adta hírül a vedelem.hu portál. Az automata tűzoltó berendezés több kárt okozott, mint maga a tűz.
Ezen a munkaszüneti napon a városban a szóban forgó gyógyszertár volt az ügyeletes. A két patikus közül az egyik az eladást végezte, míg társa a laborban a vacsorát készítette elő: előbb krumplit hámozott, majd egy lábosban olajat tett fel az elektromos rezsóra. Ezt követően a gyógyszertárba újabb vásárlók érkeztek, emiatt az eladótérbe kellett mennie, segíteni a társának.
Az olaj hőmérséklete fokozatosan emelkedett, majd meggyulladt. A kezdődő tüzet a tűzjelző érzékelte, és jelzést adott (a jelzés megérkezett a tűzoltóságra is). A hőmérséklet emelkedésének hatására a pult fölött lévő automatikus esőztető (sprinkler fej) "eldurrant", és szinte pillanatok alatt eloltotta a tüzet. (A víz hatására egy álmennyezeti lap ráesett a rezsón lévő lábosra.)
A beépített tűzvédelmi rendszer tehát jól működött, a problémák a tűzoltás után keletkeztek. Mivel a tűz munkaszüneti időben keletkezett, az áruházban sem személyzet, sem biztonsági szolgálat nem volt. Az épületre csak külső őrök vigyáztak, nekik pedig nem volt kulcsuk az áruházhoz. Az ügyeletes igazgató a riasztás után 21 perc múlva érkezett ki, és addig a működő automatikus sprinkler fej tette a dolgát: "oltotta" az alatta lévő területet, vagyis áztatta a berendezési tárgyakat.
Hiába volt tűzoltósági átjelzés, hiába volt kint a tűzoltóság, a sprinkler gépházba bemenni nem tudtak, a berendezés okozta másodlagos kárt megakadályozni nem lehetett. (Ugyanez az esemény zajlana le éjszaka is.)
Ismét felvetődik a tűzoltósági kulcsszéf utólagos beépítésének szükségessége. Amennyiben ezt a bevásárlóközpontot az új Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) szerint terveznék és építenék meg - tekintettel a 3 ezer négyzetméteres területére -, akkor nem kellene tűzoltósági kulcsszéfet beépíteni. Érdemes lenne a szabályozást újragondolni!
