BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi a teendő lakástűznél?

A tűzoltók évente sok lakástűzzel találkoznak, ezek tanulságaira alapozva teszik közzé, hogy mit ajánlanak a tüzek megelőzésére, illetve arra, hogy a házban lévők túléljék a bajt.

2009. január 19. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A katasztrófavédelem honlapján található hosszú ajánlási lista azzal kezdődik, hogy a lakásokba, családi házakba is ajánlatos felszerelni füst-, illetve szén-monoxid-érzékelőket. Ez utóbbi helye a kazán közelében van, míg a füstérzékelőt a hálószobában és minden olyan helyiségben fel kell(ene) szerelni, ahol nyílt lánggal üzemelő fűtő- vagy főzőberendezés található. A füstérzékelőt ajánlatos havonta tesztelni, az elemet pedig évente kell cserélni benne. A technikai fejlődés miatt tízévente ajánlatos újabb típusra cserélni ezeket az érzékelőket.
Menekülési gyakorlatot is javasolnak a tűzoltók, de tegye a szívére a kezét az olvasó: akár csak egyszer is javasolta a családjának ezt? Azt viszont megtehetjük, hogy megnézzük: belülről nyílnak-e a védőrácsok, illetve - főleg festés után - nem ragadtak-e be az ablakok.
Ha menekülni kell, leguggolva vagy négykézláb tegyük, mivel a füst és a hő felfelé száll. Az ajtó kinyitása előtt tegyük rá az ajtólapra a tenyerünket, és ha melegnek érezzük, eszünkbe ne jusson kinyitni. A kilincset pedig végképp ne fogjuk meg, mivel megégeti a tenyerünket, és akkor egy ideig nem tudunk kapaszkodni, pedig valószínűleg ezt kell tennünk a menekülés során, aminek az útja ilyenkor az ablakon át vezet. Ha másként nem, hát kosaras daru segítségével.
A lakástüzek igen gyakori oka az ágyban való dohányzás. Ez tehát tilos, sőt a tűzoltók azt javasolják, hogy a hamutál legyen öblös, és a szivar végét vagy a csikket vízben öblítsük le, mielőtt beledobnánk. Ez különösen akkor fontos, ha a hamutál tartalmát a konyhai műanyag szemetesbe öntjük. A hagyományos kályhák, tűzhelyek is potenciális veszélyforrások. Ezeket csak engedélyezett begyújtóval gyújtsuk be (ne gázolajjal), és a kipattanó szikra felfogására tegyünk eléjük a padlóra fémtálcát. A salakot pedig csak kihűlve, és akkor is csak fémkonténerbe ürítsük. A kéményt évente kell ellenőriztetni, illetve tisztíttatni.
Az olajkályha működtetésének fő szabálya, hogy csak kihűlt állapotban szabad üzemanyagot tölteni bele. A gázpalackot pedig tilos ott tárolni, ahol robbanás esetén a tartószerkezet összeomlását idézheti elő.
Az elektromos hálózat is tűzforrás. Az első tanács, hogy soha ne hagyjunk működő elektromos készüléket a lakásban, ha elmegyünk hazulról. A tűzoltóság azt javasolja, hogy a tévét, számítógépet és más hasonló berendezést ne hagyjuk még készenléti üzemmódban sem. A hosszabbítók is veszélyesek, ugyanis ha túlterheljük, meggyulladhatnak. Az elektromos tüzet tilos vízzel oltani, ezért is kell(ene) minden lakásban tűzoltó készüléket tartani.

Németh Géza
Németh Géza

Ez is érdekelhet