Tokaj-Hegyalja vezető pincészetei mutatják be a 2002-es évjárat legnagyobb nemes édes borait és a száraz tokaji borok új generációját április 29-én a Gundel étteremben – mondta lapunknak Mészáros László, a rendezvényt szervező Tokaj Renaissance – Tokaji Nagy Borok Egyesülete elnöke. Nagyszerű évjárat a 2002-es, bár igaz, hogy a megelőző két nagy év – 1999 és 2000 – „csillogása” mágnesként vonzza a borszeretőket, így kevesebb figyelem jut e kevésbé egyöntetű minőséget adó év szépségeinek. A borkóstolót (10–16 óra között) követően, este nyolctól a tokaji nagy borok estélyét rendezik meg a Hotel Marriottban, ahol kifejezetten a borokhoz készített ételek mellett lehet ízlelni a nedűket.
Az egyesület szerint a tokaji név említésekor a borkedvelőknek inkább a nemes, édes tokaji bor jut az eszükbe, amelyet általában az étkezés elején aperitifként, néhány előételhez vagy a befejezéskor a desszertek mellé töltenek a poharakba. A modern gasztronómia gyakorlatát követő vendég és az őt segítő sommelier ugyanakkor az étkezés fő fogásaihoz mindig száraz bort keres. Ezt a látszólagos ellentmondást oldja fel a tokaji nagy száraz bor. A tokaji száraz borok esetében két fő irány figyelhető meg. Az egyik friss, üde és zamatos borokat ad, amelyekben a talaj, a fajta és a finom borkészítési eljárások jelennek meg harmonikusan. A másik vonal a tökéletes érettségű szőlőből kiindulva a furmint szőlőfajta nagy fehérbort adó tulajdonságára helyezi a hangsúlyt. Mindkét borászati filozófia alapján készült bor kitűnően illeszthető a fehér húsból készült fő fogásokhoz, különösen a halakhoz és a sültekhez ajánlható. A fő ételek mellett ezek a borok is javasolhatók aperitifként is, salátákhoz, lágy, félkemény sajtokhoz illenek különösen.
