BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Frissen sült koncertélmény

2005. december 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

– Mozgalmas évet zárt az A38 kultúrhajó, melyik program volt a legnagyobb dobás?
– Nem szívesen használom a nagy dobás kifejezést, mivel igyekszünk egyenletesen magas színvonalat tartani, nagyobb hullámzások nélkül. De ha mégis választani kell, a legbüszkébbek egyértelműen az októberi Az én városom: Prága fesztiválra lehetünk, amelynek három napjára Václav Havel választotta ki a programokat, ami nagy megtiszteltetés volt. Szeretnénk a városbemutatásokkal hagyományt is teremteni.
– Nemrégiben a Trafó nyert a Kultúra 2000 pályázaton százezer eurós nagyságrendű uniós forrást. Az A38 látókörében mennyire vannak benne a külföldi pályázati lehetőségek?
– Ezek a pályázatok rendkívül nagy bürokratikus elvárásokat támasztanak az elszámolás tekintetében. Ennek ellenére természetesen mi is figyelemmel kísérjük ezeket, a Kultúra 2000-re jövőre minden bizonnyal ismét pályázunk, egy nagyszabású dzsesszfesztiválra.
– A Kultúra 2000-es pályázatoknál nemzetközi együttműködésekkel lehet jelentkezni. Kik lehetnek a társak az új kiírás során?
– Tavaly tagja lettünk a Trans-Europe Halles nevű kulturális szövetségnek, amely független kulturális központokat tömörít. Ennek keretében új alkalmak adódhatnak a partnerkeresésre. A jövő évi pályázaton minden bizonnyal Londonnal és Párizzsal együtt indulunk, de konkrét együttműködésekről még nem tudok beszámolni.
– Ha eltekintünk a nemzetközi pályázatokból projektekre adott pénzektől, miből tudják finanszírozni az alap-infrastruktúra, a Petőfi híd budai hídfőjénél lehorgonyzott hajó működését?
– Két cég működteti a hajót, egy kft., tehát egy profitorientált vállalkozás és egy kht., amelynek a kulturális programok szervezése a feladata. Ebből következően kétfajta bevételi forrás van: vannak állandó bevételek – a jegyeladásból, az étterem- és büféfogyasztásból – és vannak a projektekre kapott pénzek. Éves szinten százmilliós nagyságrendű az A38 költségvetése.
– Hogyan oszlik meg a költségvetés bevételi oldala az állami, nemzetközi és magáncégek szponzorációja, valamint a hajó saját bevételei között?
– Az általunk alkalmazott üzleti modell szerint elkülönítjük a koncertek és más programok költségeit és bevételeit, illetve a működéshez kapcsolódó kiadásokat és bevételeket. A saját szervezésű koncerteknél így a nullszaldó lehet a cél. Nincsenek pontos számításaim, de a szponzorációból származó bevételek a hajó teljes költségvetésének 40 százalékát tehetik ki. Ebbe beletartoznak a minisztériumoktól vagy a Nemzeti Kulturális Alapprogramtól kapott pénzek is. Ezt azonban nem úgy kell elképzelni, hogy egy nagy sötét hajótestbe ömlik befelé a pénz, hanem mindig konkrét beruházásokra kapunk támogatást. A színvonalasnak mondható audio- és videotechnika révén – amelyet az informatikai tárca támogatásával tudtunk megvásárolni – például meg tudjuk örökíteni a kortárs magyar dzsessz- és könnyűzene produkcióit, amelyeket ezt követően a televízióknak is át tudunk adni, tekintettel a közszolgálati csatornák anyagi helyzetére, a legritkább esetben piaci áron. Így készült az Európa Kiadó dvd-je is. Ezzel a zenekarok is fontos promóciós eszközhöz jutnak.
– Milyen új tervekkel készülnek az új évre?
– Az egyik új tevékenységünk a lemezkiadás. A CPG punkzenekar koncertje után debütált – az egyébként szerzői jogi problémák miatt hosszú előkészítés után indult – megoldás, hogy a koncert után egyből megvásárolható az arról készült cd-re felírt hanganyag. Úgy is neveztük, hogy megvehető a frissen sült koncertélmény.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet