BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szia, Zita vagyok!

Görög Zita saját magát reklámozza, minden nemi és nemtelen eszközzel, kilencven percen keresztül: azt, mennyire sztár, mennyire ő most a legfontosabb, hogy bármilyen filmes múlt és készség nélkül is ott van, ahol lehet.

2005. november 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szupermodellek filmes kooptálása számos veszéllyel fenyeget. Ezek közül az egyik mindjárt az, hogy általában ahhoz vannak szokva, hogy állni, ad absurdum járni kell, de beszélni soha. Már látható a mozikban A fény ösvényei című film, amelyben Cseh Anna Mária mozgóképes szárnypróbálgatásait lehet figyelni – tökéletesen természetellenes hanghordozását fogjuk a nyuszira. A fotogenitás a kifutóról érkező ejtőernyősöknél alapkövetelmény, de talán ez azért kevés lesz a vásznon. Mégis, valamiért egy másik hasonló próbálkozásban, Lengyel Andor rendező Fej vagy írásában Görög Zita Annamária szerepében egy lépéssel tovább jut Anna Máriánál: úgy vezet elő tökéletesen természetellenesnek hangzó magyar mondatokat, hogy közben vérprofinak tűnik, és úgy érezzük, ez itt és most rendben van. Schilling Zoltán forgatókönyvíró úgy ad a szájába sikító közhelyeket, hogy közben úgy érzi magát a közönség, mintha magára az Amerikai pitére ült volna be.
Végül is nem meglepő, hogy működik a dolog. Hiszen, ha úgy nézünk rá, a filmezés olyan, mint egy reklámfotózás: autóban kell ülni, beállításokban állni – beszélni csak ritkán. Vagy, ha már mindenképpen beszélni kell, akkor a kamera is besegít, és villan a dekoltázs.
Az ilyen filmeknél a tökéletest a selejttől csak egy hajszál választja el. A Fej vagy írás pedig a nagystúdiós amerikai szabásminta alapján szinte hibátlanul össze van varrva, ami egy magyar „közönségfilmről” ritkán mondható el. Ugyanúgy megvannak benne a rádióbarát pop-punk dalok, és a történetbonyolítást is mintha egy filmíró-szemináriumon ókumlálták volna ki. És akkor, ugye, még Görög Zitát is nézheti a sztárokra mindig éhes nép. Az egészben igazából az a vicces, hogy egy harmadik szinten valójában pontosan azt csinálja Görög Zita, amiről maga a film is szól: saját magát reklámozza, minden nemi és nemtelen eszközzel, 90 percen keresztül, azt, hogy mennyire sztár, mennyire ő most a legfontosabb, hogy bármilyen filmes múlt és készség nélkül is ott van, ahol lehet. Ja kérem, ez már valami! Vagy ha ez mégsem lenne még elég: már a kanyarban van az új Dobó Kata-film is.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet