BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Műcsarnok számára nullszaldós a Mesterművek

A négyszáz év francia festészetét bemutató tárlat 210 millió forintos jegyárbevételt hozott; ebből csak a kiadásokat fedező, szűk 150 millió forint maradhat a Műcsarnoknál, de az is előfordulhat, hogy a kiállítás veszteséget hoz az itézménynek.

2005. március 3. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rekord nézőszámot és -bevételt hozott a Mesterművek – 400 év francia festészete című kiállítás, ám ezzel együtt sem jutott szabadon felhasználható pénzhez a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) által fenntartott Műcsarnok – tudta meg a NAPI Gazdaság Fábik Gábor gazdasági igazgatótól. A december 16. és február 27. között látható tárlat az előzetes összesítés szerint mintegy 210 millió forintos jegyárbevételt hozott, ám ebből várhatóan csak a kiadásokat fedező csaknem 150 millió forint jut majd a Műcsarnoknak, de az is elképzelhető, hogy a kiállítás némi veszteséget hoz az intézménynek. Ugyanis tavaly óta a múzeumnak a jegyek után 15 százalékos, a terembérletből származó bevétel után 50 százalékos adót kell fizetnie, de a legnagyobb „veszteség” számára az, hogy az előre nem tervezett bevétel 50 százalékát is be kell fizetnie az államnak. A Műcsarnok az egész évre – a jegyekből, a terembérbeadásból és a műtárgyszállításból – összesen 105 millió forintos bevételt tervezett.
A franciaországi múzeumokból érkező, 118 alkotást bemutató kiállítás megrendezése a marketinggel együtt csaknem 150 millió forintba került, ebből az őrzésre 50 milliót, a biztonságtechnikai eszközökre pedig 20 millió forintot fordított a Műcsarnok. Az utóbbit az NKÖM 60 millió forintos támogatásából finanszírozta, a fennmaradó 20-20 millióból lámpákat, valamint gépeket-berendezéseket vásárolt az intézmény. Az ismertetők nyomtatására a Nemzeti Kulturális Alapprogram 2 milliót, a Raiffeisen Bank 12 milliós szponzori támogatást, az IBM Magyarország pedig 3 millió forint értékben számítástechnikai gépeket adott a Műcsarnoknak a Mesterművek megrendezéséhez. A fennmaradó részt az intézmény önerőből és hitelből biztosította.
A kiállítást az előzetesen várt 150 ezer látogató helyett valamivel több mint két hónap alatt összesen 300 028-an nézték meg. Ezzel az elmúlt évtizedek magyarországi kiállítási csúcsát érte el, megelőzve az eddigi éllovast, a Szépművészeti Múzeumban rendezett Monet és barátai kiállítást. (Ez három és fél hónap alatt ért el 256 ezres nézőszámot.) A nagy érdeklődést a Műcsarnok összehangolt szervezeti, műszaki, gazdasági és kommunikációs munkája, valamint a változó, egyre inkább értékorientált közönségigény magyarázza – véli Fábik. Számos vidéki látogató érkezett különbuszokon és -vonatokon, valamint a decemberben Budapesten tartózkodó sok külföldi vendég is megdobta a nézőszámot. Diákok 40 ezren nézték meg a kiállítást.
A műalkotásokban nem esett semmilyen kár, így az államnak – amely a biztosítási érték összegéig, 75 milliárd forintig kezességet vállalt ezekért – egy fillért sem kellett fizetnie. A képek a francia kormány ajándékaként, az Európai Unió bővítése alkalmából érkeztek Magyarországra, a szállítási költséget is a francia fel állta. A következő állomás Varsó és Bukarest lesz.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet