Idén ötödik alkalommal akar színt lopni Budapest sivárnak mondott hirdetésrengetegébe az ARC óriásplakát-verseny kiállítása. A szakmai zsűri ebben az évben 1450 alkotásból választotta ki a díjazottakat és még azokat a pályaműveket - összesen 88-at -, amelyek augusztus 5. és 24. között meg is tekinthetők a megszokott helyen, a Felvonulási téren. A mostani, meglehetősen provokatív - „Fikázni könnyű, alkotni nehéz” - mottóval meghirdetett verseny azokat buzdította óriásplakát-tervezésre, akik unják a mindennapok egyhangú, ízléstelen és elfogult reklámvilágát. A szakmabelieken és a reklámcégeken kívül hagyományosan a civilek is indulhattak a versenyen, most diák, könyvelő és takarítónő is szerepelt a kreatív pályázók között. A legtöbb pályamű ebben az évben is társadalmi célú témát dolgoz fel, a valós és fiktív termékekhez és szolgáltatásokhoz kapcsolódó reklámokon, a művészeti üzeneteken túl idén egy ötödik témában is - „Mit viszünk magunkkal Európába?” - lehetett ötleteket gyártani. Az öt témakör fődíja egyenként nettó 300 ezer forint, emellett még a támogatók és a közönség is jutalmazza majd a neki tetsző plakátokat.
Az ARC Művészeti és Szolgáltató Kft.-t azért hoztuk létre, hogy olyan közterületi kép- és kulturális kiállításokat rendezhessünk, amelyek nem a magas művészetet képviselik, és a nagyközönség számára is érthetők és elérhetők - mondta lapunknak Bakos Gábor, a cég egyik alapító tagja. Az ARC az idén - az előzetes ígéretek ellenére - nem kapott támogatást a kulturális tárcától a 120 millió forint költségvetésű kiállítás megrendezésére. A fővárosi önkormányzat ugyanakkor térítésmentesen engedi át a Felvonulási teret a bemutatónak. A rendezvény jelentős szponzorai között ott van a TV2, a T-Mobile, a Nokia és a Xerox. A szervezők a nyertes műveket egy vidéki roadshow keretében is bemutatnák a nagyközönségnek, ám ez a finanszírozási problémák miatt egyelőre még bizonytalan.
