BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ipar és művészet - 150 éves a Zsolnay

2004. április 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Iparművészeti Múzeumban április 20-án nyílt meg az első olyan kiállítás, amely egy gyár egész történetét mutatja be, nevezetesen a 150 éves pécsi Zsolnayét, amelynek porcelánjai hungarikumként vannak számon tartva. A gyár alapítója, Zsolnay Vilmos, „a legnagyobb magyar fazekas” születésének tavalyi, 175. évfordulója is apropója az emlékezésnek. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteménye a pécsi Janus Pannonius Múzeum és a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Rt., valamint a Zsolnay Örökség Kezelő Kht. darabjaival egészült ki: százötven év 1700 törékeny szépsége sorakozik a vitrinekben. A kiállítás egy évig látogatható, májustól októberig minden hónap első vasárnapján 10-12 óra között tárlatvezetést tartanak.
Zsolnay Miklós pécsi kereskedő 1851-ben vásárolt telket Pécsett, hogy az ottani fazekasműhely és téglaégető kemence helyén kőedénygyárat létesítsen. Előbb Ignác, majd másik, ambiciózus kereskedő Vilmos fia vette át a gyárat, aki a vállalkozás tőkéjét a mecseki szénbányászatban is gyarapította. A gyár első jelentős sikerét az 1873-as világkiállításon érte el, öt évvel később a francia kormány becsületrenddel tüntette ki Vilmost. A millenniumi kiállításon a gyár az eozin legszebb darabjaival szerepelt. Az új stílus, a szecesszió szerencsésen ötvöződött az eozintechnikával, amelynek virágkorát Vilmos, a nagy újító már nem érhette meg, 1900-ban meghalt. A már világhírű céget fia, Miklós vitte tovább. Az 1948-as államosítás után a fő profil a porcelánszigetelők gyártása volt, az ötvenes évektől viszont újra gyártottak porcelán dísztárgyakat. 1992-ben a gyár rt.-vé alakult, 1995-ben privatizálták, a többségi tulajdonos az ÁPV Rt.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet