BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Trezorokba csoportosított összegek

2004. augusztus 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyarországi pénzintézetek azzal, hogy termékeiket nem tökéletes versenyzői módon árazták 1996 vége és 2003 szeptembere között, ügyfeleiket átlagban az egész GDP 0,7-0,8 százalékától fosztották meg – derül ki a jegybank műhelyében készült, a hazai bankpiaci versenyről szóló tanulmányából. A pénzintézetek a hitelpiacon 0,24, a betéti piacon pedig 0,51 százalékos jóléti veszteséget okoztak. Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen tízmilliárdok vándoroltak az ügyfelek zsebéből (zsebétől) a banki trezorokba.
A jegybanki szakértők azonban úgy vélik, hogy amennyiben a magas kamatbevétel nem a működési hatékonyság hiányát finanszírozza, akkor a bankok emiatt javuló profitábilitása (amit a statisztikák is igen jól mutatnak) hozzájárulhat a pénzügyi stabilitás megerősödéséhez.
A hasonló nemzetközi empirikus kutatások egyébként első ránézésre azt mutatják, hogy a magyar bankrendszer által az ügyfeleknek okozott jóléti veszteség nem túl magas. Az összehasonlítást ugyanakkor erősen torzítja, hogy a hazai pénzügyi közvetítőrendszer mélysége még mindig jóval alacsonyabb a fejlett európai országok átlagánál. Az adatokat ezzel korrigálva a fogyasztóktól átcsoportosított pénz aránya már jóval nagyobbnak tűnik.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet