Az Erste Bank július 26-ától alaposan átalakította a magán-devizaszámlák kondícióit. A pénzintézet leginkább a – más bankokhoz képest eredetileg is kissé furcsa – konverziós díjainál változtatott. Az azonnali konverzió díja így 1,5 százalékról félre csökkent, míg az értéknapos váltásnál a korábbi 0,15 százalékot egy egész százalékra emelték. Az elektronikus számlával rendelkező ügyfelek számára a deviza átutalása (amennyiben nem nagy összegekről van szó) egyértelműen drágult. A bankon kívüli tranzakcióknál a 8 euró helyett ugyanis ezentúl legalább 15-öt, belső utalásnál pedig 1,5 euró helyett kettőt kell fizetni. Míg azonban az utóbbi díjtétel fix, a más pénzintézethez indított átutalásoknál az arányos rész (1 ezrelék) és maximum (300 euró) is megjelent. Persze egyúttal a papír alapú megbízásoknál is felfelé srófolt jutalékain az Erste, itt azonban a változás kevésbé számíthat drasztikusnak. Bankon kívül a jutalék arányos része 0,15 százalékról 0,2-re, a minimálisan fizetendő összeg pedig 10-ről 15 euróra emelkedett. Bankon belüli papír alapú utalásnál csak az ezrelékes mérték nőtt (egyről kettőre).
Az Erste felhagyott azzal a gyakorlatával is, hogy a kisebb (ötezer euró alatti) tételek befizetésénél nem tart igényt jutalékra. A befizetés ezentúl mindenkinek 2 ezrelékbe, de minimum 2 euróba kerül. Az ötezer euró fölött ügyletelők jól járnak, hiszen nekik korábban 4 ezreléknyi összegnek kellett búcsút mondaniuk. A mostani változások hasonlóan kedvezőek azoknak, akik nem számlájuk devizanemében fizetnek be. A számla devizanemétől eltérő befizetéseknél az ötezer euró alatt korábban érvényes 1,5 százalék, de legalább 3 euró helyett 0,7 százalékot, minimum 2 eurót veszít pénzéből az ügyfél. Ugyanez a díjtétel érvényes ötezer euró felett is, ahol korábban 1,9 százalékot (19 ezrelék!) vontak le. Hasonló szisztémájú módosítást hajtott végre a bank a valutakifizetéseknél.
A devizaszámláknál a díjak (szakértők szerint az uniós csatlakozás, de különösen az egyre kedveltebbé váló devizahizahitelek miatt egyre erőteljesebben várható, minden valószínűség szerint eltérő irányú) változása mellett érzékelhető a devizanemek szűkítése is. Az Erste a díjkorrekciójával egyidejűleg – nehogy valami félreértés legyen – a zárlati díj számításánál jelölt devizák közül jó néhányat törölt. Korábban a havi díjat megadta például cseh és szlovák koronában, zlotyban és más devizákban is. Jelenleg azonban a banknál devizaszámlát nyitni csak euróban, amerikai dollárban, fontban és jenben lehet. Persze ez a választék is bővebb, mint amit a Budapest Banknál (BB) alkalmaznak. A BB-nél a jen hiányzik, ami azonban azt is jelzi, hogy a pénzintézet – korábbi gyakorlatától eltérően – már nem foglalkozik svájcifrank- és kanadaidollár-számlákkal. A Raiffeisen Banknál is csak euróban, dollárban és fontban lehet devizaszámlát nyitni. Az OTP Bank ezen a téren tulajdonképpen ráver a mezőnyre. Bár jenben itt sem hajlandóak számlát vezetni, a másutt is az alapkínálathoz tartozó devizák mellé felsorakozik a svájci frank, a kanadai dollár és a svéd korona is.
