Szakértők szerint a magánnyugdíjpénztárak által elért hozamokat a kasszák portfóliója alapján számított referenciaértékekhez kell mérni. Ehhez képest igencsak meglepő, hogy a tavalyi – igen siralmasra sikeredett – év hozamversenyét olyan kasszák nyerték, amelyek alapvetően eltérő befektetési politikát folytattak.
A piacon működő 18 magánnyugdíjpénztár közül csak egyetlen (az Életút) nem tette közzé tavalyi eredményeit. A 17 kassza által 2004-ben elért hozam tekintetében az éllovas a Dimenzió lett. A pénztár jó teljesítménye Bíró Gergely befektetési igazgató szerint részben a portfólióban szereplő magas részvényaránynak volt köszönhető. A Dimenziónál az előző évi befektetési politika akár 15 százaléknyi magyar és ugyanennyi külföldi részvény tartását tette volna lehetővé. Ezt nem használták teljesen ki, mint Bírótól megtudtuk a részvények aránya összesen 22-23 százalékot ért el, így hozamuk kissé el is maradt a referenciaértéktől.
Az egész magánpénztári szektorban a második, a nagyobbak közül viszont az első lett az előző évben elért hozam alapján az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár. Beletartozik ugyanis abba a hat kasszába, amelyek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) első negyedévről szóló jelentése szerint taglétszám tekintetében továbbra is a tagok 87, a vagyon közel 83 százalékát tudhatták magukénak. Az Évgyűrűk maga mögé utasította az OTP, az ING és az Allianz Magánnyugdíjpénztárat is. A nagyok hozamrangsorában ezután jócskán lemaradva találjuk a Credit Suisse Life & Pensions, majd még egy szakadék után az ÁB-Aegon kasszáját.
A teljes listán a harmadik helyezett Quaestor Magánnyugdíjpénztár lett, amely 2000-től nem tart portfóliójában részvényeket. Ferencz Beatrix, az igazgatótanács (it) tagja úgy véli, hogy talán éppen ezért pályázhatnak jó eséllyel az utóbbi öt év legjobban teljesítő pénztárának címére is. A Quaestor ezt mintegy 80 százalékos vegyes (rövid és hosszú lejáratú) állampapír-portfólióval érte el, amit a vagyonkezelők jelzáloglevelekkel és például ingatlankötvényekkel egészítettek ki. Ferencz szerint utóbbiaknak köszönhető, hogy a kassza még a negyedik negyedévben is majdnem nullszaldót tudott felmutatni. A tagok számára az is kedvező lehet (bár persze a nyilvántartásban szereplő csökkentett árfolyamérték a tavalyi hozamot rontotta), hogy azoknak az állampapíroknak egy részét, amelyeket csak veszteséggel tudtak volna eladni, lejáratig megtartják.
Bíró Gergely szerint a pénztárak befektetési politikáját nem szabad folyamatosan változtatni. Ahol ezt teszik, csak a kisbefektetőkre jellemző kapkodás benyomását keltik. A hosszú távú elképzelés kidolgozása mellett fontos az időnkénti finomítás és az is, hogy a vagyonkezelők mozgástere ne legyen túlzottan korlátozva. Erre az évre ennek jegyében a Dimenzió a külföldi részvények kárára kissé emelte az éven túli állampapírok arányát. Az Évgyűrűk csupán annyit finomított, hogy az állampapírok arányát 2,5 százalékponttal csökkentette, ilyen arányban az idén ingatlanalapokba, illetve vállalati kötvényekbe fektethetnek majd. A Quaestornál egyáltalán nem változtattak az előző évek befektetési politikáján, de módosításra – amelyen a cégnél már elkezdtek gondolkodni – év közben is sor kerülhet.
A Dimenzió befektetési igazgatója úgy véli, a kasszák az idén két számjegyű hozamokat érhetnek el. Ezt valószínűsítheti a legfrissebb felügyeleti jelentés is. Eszerint a magánnyugdíjpénztárak befektetési tevékenységükkel a 2003 hasonló időszakában elért nem egészen egymilliárddal szemben több mint 29 milliárd forint bevételt értek el. Megháromszorozódott az árfolyamnyereség összege, a legnagyobb tételt (19,1 milliárd) viszont az értékelési különbözetben elszámolt várható hozam jelenti.
A könnyebb befektetési környezet azonban mintha költséggazdálkodásuk lazítására is ösztönözné a kasszákat. A működési ráfordítások ugyanis 30 százalékkal nőttek, leginkább a pénztári tisztviselők tiszteletdíja emelkedett, de jelentősen gyarapodott a pénztári alkalmazottak munkabére (és létszáma) is. Ugyanakkor alapvetően nem változott a működési költségek és ráfordítások megoszlása. A költségek legnagyobb hányadát továbbra is az adminisztrációs és nyilvántartási feladatokkal kapcsolatosan kifizetett díjak tették ki.
A befektetési tevékenységnél szembetűnő a vagyonkezelői és letétkezelői díjak közel negyvenszázalékos növekedése. Bíró Gergely a Dimenzió jó hozamteljesítményét taglalva említette: a kisebb kasszák hosszabb távon elérhető jobb hozamát az is magyarázhatja, hogy függetlenek a nagy pénzügyi szolgáltatóktól, így lehetőségük van vagyonkezelőjük költségalapú kiválasztására is. A befektetési igazgató elmondta, hogy ezek a kiadások a nagyobb pénztáraknál 85-90 bázispontot jelentenek, míg például a Dimenzió pályázat útján az idén is ennek feléért talált partnert magának.
A PSZÁF jelentése szerint egyébként az első negyedévben a vagyonkezelői és letétkezelői díjak a befektetési ráfordítások 31,7 százalékát tették ki, szemben az egy évvel korábbi 36,9 százalékkal. A vagyonhoz képest azonban ez az arány (23 bázispontról 24-re) még nőtt is.
