Jelzálogbanki szakemberek egy része szerint lassan egyáltalán nem lesz érdemes devizában eladósodni, miután az államilag támogatott forinthitelek kamata folyamatosan mérséklődik minden kamatperiódus esetén. Az FHB ezúttal az éves kamatperiódusú, használt lakásra szóló hitelek kamatán húzott egyet. A kamatot ennél a konstrukciónál 8,5 százalékról 7,95 százalékra mérsékelte. Az FHB-nak ráadásul – hangsúlyozzák a pénzintézetnél – már most akadnak olyan termékei, amelyek havi törlesztése kenterbe veri a nagy banki hírveréssel kínált devizakonstrukciókat. Azt is elismerték azonban, hogy a szabad felhasználású forinthiteleknél – minden kockázatával együtt – egyértelműen jobb a devizahitel.
Az FHB két hete piacra vitt devizahitelei iránt jelentős az érdeklődés, de a banknál azt látják, hogy az utóbbi néhány hétben az ügyfelek között meghallgatásra talált a PSZÁF, az MNB és a PM óvatosságra intő retorikája. Ügyfeleik leginkább a forinthitellel kombinált devizahitel iránt érdeklődnek, s fő hitelként is a forintkonstrukciót választják, míg a devizahiteleket 1-2 milliós összegben a használt lakásra szóló, kamattámogatott, de legfeljebb 5 millió forintos nagyságban igényelhető hitelkiegészítésként kérik. (Új lakásra azonban a forinthitel is felvehető 15 milliós összegben.) A banknál a frissen bevezetett svájcifrank- és euróalapú hitelekről még nincsenek statisztikák, míg a forinthiteleknél a befogadott hitelkérelmek az első öt hónap alatt mintegy a tavalyi felét érték el, ami megfelel a várakozásoknak – tájékoztatták lapunkat a hitelintézetnél.
